Når dronning Mary og kong Frederik tager overtøjet af og bevæger sig rundt i deres hjem, har Kongen et helt særligt kælenavn til sin hustru. 

Det afslørede en australsk journalist fra Sydney Morning Heralds weekendmagasin Good Weekend i en artikel tilbage i 2013 ifølge Billed-Bladet

»Kronprinsen kalder Mary for 'Maz', og han har helt klart taget det australske til sig med, at intet navn er for kort til at blive forkortet,« skrev Jane Wheatley i sin artikel ifølge mediet. 

Den australske journalist fik mulighed for at interviewe det daværende kronprinspar i Frederik VIII's palæ i København. 

Dronning Mary er ikke den eneste, der har fået kælenavne gennem tiden. 

Kong Frederik bliver kaldt for 'Pingo' efter sin tid i Frømandskorpset, og hans mor dronning Margrethe er blevet kaldt 'Daisy' hele sit liv.