Der går mange år, før kronprins Christian er klar til at være regent.

Det sagde han mandag i et interview med TV 2, efter at han havde deltaget i Royal Run i Ringkøbing.

»Jeg glæder mig til at tage ét skridt ad gangen. På et tidspunkt står jeg et sted, hvor jeg mener: Nu er jeg det rigtige sted. Der er mange år endnu,« sagde han.

Kronprins Christian måtte mandag afbryde en ti dage lang militærøvelse i forbindelse med sin officersuddannelse for at deltage i årets Royal Run.

Han løb fem kilometer i Ringkøbing på 22 minutter og 22 sekunder.

Samme aften skulle han tilbage på øvelse, sagde han.

TV 2 spurgte ham, hvordan det er at skulle sætte sin hverdag i militæret på pause for at opfylde sine pligter som kongelig.

Kronprinsen svarede, at »der er ting, man skal, og der er ting, man har lyst til«. Han nyder begge dele, sagde han.

Resten af kongefamilien løb også Royal Run mandag.

Kong Frederik åbnede løbefesten i Randers, og senere dukkede han op i både Middelfart og København.

Dronning Mary løb fem kilometer i Helsingør, mens prinsesse Isabella, prinsesse Josephine og prins Vincent løb distancen 'one mile' mandag formiddag i København.

Senere løb Vincent ti kilometer med kong Frederik i København.