Denne onsdag er en særlig dag i det danske kongehus, for her fylder kronprins Christian rundt.

Og den nu 20-årige kommende konge af Danmark får store roser for sine indledende fremtrædener for det danske kongehus – så forude venter »næste oplagte skridt«, vurderer en kongehusekspert.

Spørger man kongehushistoriker Sebastian Olden-Jørgensen, kan kong Frederik og dronning Mary da også være stolte af, hvordan deres førstefødte arving til tronen indtil videre har klaret at rykke op til kronprins.

»Han har gjort det rigtig godt – han har i hvert fald ikke gjort sig nogen dumheder, og han er omgærdet af meget stor sympati,« siger Sebastian Olden-Jørgensen.

Og ifølge kongehuseksperten er det i høj grad Kronprinsens egen fortjeneste.

»Han er jo en ung mand, der i enestående grad synes at føle sig hjemme i den rolle, han er født ind i,« mener kongehushistoriker Sebastian Olden-Jørgensen.

Daværende prins Christian holdt sågar tale til sin tv-transmitterede 18 års fødselsdag, hvor unge og indflydelsesrige danskere fra hele landet var inviteret til gallamiddag på Christiansborg Slot.
Daværende prins Christian holdt sågar tale til sin tv-transmitterede 18 års fødselsdag, hvor unge og indflydelsesrige danskere fra hele landet var inviteret til gallamiddag på Christiansborg Slot. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

»Det er godt for ham, det er godt for kongehuset og godt for landet, for kong Frederik var jo i mange år utilpas med den samme rolle, og det var både synd for ham og en belastning for Kongehuset.«

Men kronprins Christian derimod har allerede flere gange været alene på royale opgaver og været regent ad flere omgange.

»Kongehuset har kunnet bruge ham og stille ham til skue, samtidig med han simpelthen ser fornuftig og naturlig ud. Det er en kunst, en social intelligens at kunne gøre det på billeder med alle mulige mennesker, i alle mulige situationer,« siger Sebastian Olden-Jørgensen.

Ikke mindst er kronprins Christian lykkedes med at gennemføre sin militære værnepligt i Gardehusarregimentet, hvor han på samme Antvorskov Kaserne i Slagelse nu er fortsat på Løjtnantsuddannelsen.

Kronprins Christian fortsatte i august på Løjtnantsuddannelsen.
Kronprins Christian fortsatte i august på Løjtnantsuddannelsen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

»Kongehuset er jo en pudsig ting, for han har ikke gjort noget for at indtage sin stilling,« minder Sebastian Olden-Jørgensen om.

»Men han har vist, at han simpelthen er i stand til at gennemføre sit militære forløb indtil nu, så at demonstrere det, at han kan blive og gennemføre og præstere noget, kan vi godt lide.«

Moderate fester og krav om skolebænken – måske i Australien?
Men selvom kronprins Christian allerede fra sin 18 års fødselsdag er blevet stillet i front for det danske kongehus, så minder kongehuseksperten om, at man stadig i høj grad beskytter den nu 20-årige tronfølger fra kongehuset side.

 Og det kommer man til at blive ved med, lyder det.

Kronprins Christian har blandt andet haft sine egne byer til Royal Run, hvor han også velvilligt er stillet op foran pressen.
Kronprins Christian har blandt andet haft sine egne byer til Royal Run, hvor han også velvilligt er stillet op foran pressen. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

»Vi kommer til at se det, vi har set indtil nu, hvilket er nøje afmålte doseringer af kig ind i hans tilværelse,« vurderer Sebastian Olden-Jørgensen.

»Kronprinsen skal jo også have lov til at være på egen hånd, men Kongehuset skal også sørge for at vise ham frem, så nysgerrigheden bliver stillet, samtidig med de giver ham mulighed for at udvikle sig indenfor en nogenlunde normal facon.«

Blandt andet på Kronprinsens tur til Afrika i slutningen af sidste år så man, hvordan Kongehuset direkte frabad sig enhver opmærksomhed om den private dannelsestur.

Men samtidig har pressens fotografer også i et væk fanget den unge tronfølger i festligt lag på natklubber og festivaler de sidste par år.

Kronprins Christian var blandt andet på Roskilde Festival i år, og generelt er den nu 20-årige tronfølger ofte blevet spottet i lignende festligt lag.
Kronprins Christian var blandt andet på Roskilde Festival i år, og generelt er den nu 20-årige tronfølger ofte blevet spottet i lignende festligt lag. Foto: Tariq Mikkel Khan/Ritzau Scanpix

»I det omfang, vi har set det, er det, hvad vi kunne forvente og også synes, han skal have lov til,« vurderer Sebastian Olden-Jørgensen.

»Man skal jo huske, hvad det reelle alternativ er, for det er ikke fordi, han er blevet fanget kravlende på alle fire ud af et telt. Kongehuset vil frem for alt undgå et sådant kontroltab. Det kræves ikke, at de kongelige er perfekte, men det kræves, at de er mådeholdne.«

De næste omtrent to år ligger også klar for kronprins Christian, da han skal blive færdiguddannet som løjtnant.

Men dernæst venter højest sandsynligt en ny slags skolebænk.

Kronprins Christian fløj kampfly kort før sin 20 års fødselsdag. Han har dog ikke noget med flyvevåbnet at gøre, men skal skabe »moralsk oprustning« blandt befolkningen til at skifte de gamle F-16-fly ud med de nye F-35, vurderede en kongehusekspert.
Kronprins Christian fløj kampfly kort før sin 20 års fødselsdag. Han har dog ikke noget med flyvevåbnet at gøre, men skal skabe »moralsk oprustning« blandt befolkningen til at skifte de gamle F-16-fly ud med de nye F-35, vurderede en kongehusekspert. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

»Det oplagte næste skridt synes at være en eller anden form for intellektuel overbygning, det må han have,« slår Sebastian Olden-Jørgensen fast.

Dertil spår kongehuseksperten også, at det er tid for den nu 20-årige kronprins at flytte ikke bare på kaserne, men helt hjemmefra og ud af familiens skød på Amalienborg.

»Det kommer selvfølgelig an på, hvad han vil. Hvis han vil studere, så peger pilen altid mod Aarhus, som der er kongelig tradition for, så forbindelsen til hovedlandet bliver plejet, og han kommer hjemmefra, men i praktisk afstand,« forklarer Sebastian Olden-Jørgensen.

»De kongelige plejer at studere statskundskab i en eller anden form, men det kan man også gøre i udlandet, og det ville være oplagt – måske i Australien, da det har en relevans i forhold til dronning Marys familie, samtidig med det er engelsksproget,« byder kongehuseksperten ind til slut.