Halvdelen af danskerne synes ikke, at prins Christian bør få apanage, mens han studerer.

Og ifølge to kongehuseksperter er det faktisk en mulighed, at det danske kongehus undsiger sig den snart 18-årige tronfølgers apanage – men de tror ikke, det kommer til at ske.

I Holland har 19-årige kronprinsesse Catherina-Amalia frasagt sine årlige 12 millioner kroners apanage, mens hun studerer på Amsterdam Universitet.

Men selvom danskerne i overvejende grad synes, at danske prins Christian bør følge samme eksempel, så er det mindre sandsynligt, at det kommer til at ske.

»Der er ikke tradition for det, men man kan ikke udelukke noget,« siger historiker og kongehusekspert Lars Hovbakke Sørensen til B.T.

»Jeg tror, man skal se den hollandske model som en særlig skræddersyet løsning. Det er traditionen i Danmark, at man får apanage og ikke afgiver den igen i alle mulige sammenhænge.«

Heller ikke hofhistoriker Sebastian Olden tror, at man herhjemme vil suspendere prins Christians apanage, mens han fokuserer på sin skolegang, som man har gjort i Holland.

»Jeg kunne godt forestille mig, at Kongehuset ville sende samme signal. Måske ved, at de siger nej tak til apanagen, så længe han netop går i skole, men nok nærmere ved, at apanagen er meget beskeden,« forklarer hofhistoriker Sebastian Olden.

Kronprins Frederik og kronprinsesse Mary hepper sammen med deres børn prinsesse Isabella, prins Christian, prinsesse Josephine og prins Vincent ved målstregen på 10 km under Royal Run i København og Frederiksberg, mandag den 29. maj 2023.
Kronprins Frederik og kronprinsesse Mary hepper sammen med deres børn prinsesse Isabella, prins Christian, prinsesse Josephine og prins Vincent ved målstregen på 10 km under Royal Run i København og Frederiksberg, mandag den 29. maj 2023. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Vis mere

For Lars Hovbakke Sørensen peger den seneste tids slankning af Kongehuset også på, at prins Christian bør kunne modtage sin berettigede apanage allerede i sit 19. leveår.

Også selvom den kommende konge til den tid går i 3. g på Ordrup Gymnasium.

»Det er i forvejen begrænset, så det kun er prins Christian, der kommer til at få apanage. Derfor er der også rum til en ordentlig apanage fra begyndelsen,« vurderer kongehusekspert Lars Hovbakke Sørensen.

»Den strategi, man har valgt med at slanke Kongehuset, er netop, at man har valgt at koncentrere kræfterne i en lige linje for regenterne. Så han bør få en pæn sum med mulighed for at stige senere.«

Ifølge dansk lov kan medlemmer af kongefamilien modtage apanage fra deres 18-års fødselsdag.

Det er dog tidligere meldt ud af Kongehuset, at det kun er tronfølgere, man for fremtiden vil forvente apanage til – herunder netop prins Christian.

Kronprins Frederik fik selv apanage for første gang som 18-årig, da han var kommende student fra Øregaard Gymnasium.

Dengang på sin fødselsdag i 1986 fik han tildelt en apanage på 920.000 kroner årligt.

B.T. har spurgt Kongehuset ind til prins Christians apanage, ikke mindst i forhold til, om man har overvejet at suspendere årpengene, mens prinsen er under uddannelse.

Det har Kongehuset ikke ønsket at kommentere.