Kong Frederik skulle have holdt offentlig audiens på Christiansborg Slot fra om morgenen mandag 19. oktober.

Men nu fremgår det af Kongehusets kalender, at audiensen er blevet aflyst. 

Kongehuset oplyser overfor B.T., at man ikke har nogen kommentarer til aflysningen for nuværende.

Således så kong Frederik ud, da han i august holdt offentlig audiens. Nu har han en måned før fået aflyst audiensen mandag 19. oktober, og Kongehuset har overfor B.T. ingen kommentarer for nuværende til aflysningen. Foto: Kongehuset

Omtrent en til to gange om måneden afholder kong Frederik offentlige audienser på Christiansborg Slot.

Her kan privatpersoner tilmelde sig til at hilse på kong Frederik og takke ham for eksempelvis tildelingen af en kongelig orden, medalje eller udnævnelse.

Der er fortsat seks offentlige audienser tilbage for året, som Kongehuset har sat i kalenderen.

Alle er de allerede blevet udfyldt, og der er således ingen ledige pladser tilbage at tilmelde sig på og blive godkendt til.

Kong Frederiks ældste datter, prinsesse Isabella, er rykket fra de kongelige slotte om på Slagelse Kaserne. Kom helt tæt på prinsessens nye hjem HER.