»Det ville være over min grænse at skulle redigere et billede så meget.«

Sådan lyder det fra fotograf Bax Lindhardt, da spørgsmålet falder på de billeder, der er udgivet i forbindelse med kronprins Christians 20-års fødselsdag.

Flere fotografer har tidligere udtalt til blandt andre Politiken og Radio IIII, at kronprins Christians hud ser så glat ud på de nye portrætter, at billederne må være retoucheret – på trods af kongehusets fotopolitik, der dikterer, at billeder aldrig må redigeres.

»Jeg forstår overhovedet ikke, hvorfor man vælger at redigere billedet så meget. I min optik burde han om nogen stå ved sig selv. Men det er fint, hvis man har en bums på dagen, at man så redigerer den væk,« lyder det fra Bax Lindhardt, der fortsætter:

»Men den her fuldstændig glatte redigering ender med at se sjov ud. Huden bliver ens i hele ansigtet. Det kommer til at ligne en glat maske, hvor der er påsat to øjne og nogle læber.«

Samtidig understreger Bax Lindhardt, der selv har fotograferet de kongelige i forbindelse med sit arbejde, at Kongehuset har en særlig fotopolitik.

Her ses et af de billeder, der er offentliggjort i forbindelse med kronprins Christians 20-års fødselsdag,
Her ses et af de billeder, der er offentliggjort i forbindelse med kronprins Christians 20-års fødselsdag, Foto: Kongehuset.

Den indebærer blandt andet, at Kongehusets fotos ikke må redigeres. Der må til gengæld godt foretages justeringer af lys, farver og kontrast, men billedernes indhold må ikke ændres.

»Jeg synes, at tiden er lidt forbi at redigere et billede så voldsomt. Kongehuset har også en anden forpligtelse til at stå ved, hvem de er, så jeg kan ikke forstå, hvorfor man vælger at gå den her vej,« siger han og fortsætter:

»Jeg ville aldrig lave sådan en form for redigering – for man skal kunne stole på, at de billeder, som jeg tager, repræsenterer den virkelighed, som man ser ude i verden,« fortæller Bax Lindhardt.

Han understreger samtidig, at han selv ville have afslået opgaven, når den indebærer så meget redigering.

Over for Politiken forklarer Morten Boeriis, der underviser i digital billedmanipulation på Strategisk Kommunikation på Syddansk Universitet, at han ikke er i tvivl om, at portrætterne af kronprins Christian er manipuleret.

»Der er lavet masser af behandling på de her billeder. Detaljer i huden er ikke naturtro, og der er få nuancer,« siger han til mediet og fortsætter:

»Det hedder frekvensseparation, når man skiller farver fra struktur og visker for eksempel det rødlige ud. Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at det er noget i den stil, der er foregået.«

Han forklarer samtidig, at Kongehuset potentielt har »malet sig selv op i et hjørne« ved at lave en fotopolitik, der indebærer, at deres fotos ikke må være redigeret.

Her ses endnu et af de billeder, der er offentliggjort i forbindelse med kronprins Christians 20-års fødselsdag,
Her ses endnu et af de billeder, der er offentliggjort i forbindelse med kronprins Christians 20-års fødselsdag, Foto: Kongehuset.

Det er dog ikke første gang, at Kongehuset har offentliggjort retoucherede billeder.

Tilbage i 2024 blev Kongehuset fanget i at have redigeret prins Vincent og prinsesse Josephine ud af et billede af kongefamilien og i stedet lavet et nyt billede kun med de to.

Der var også spekulationer om, at et officielt portræt af regentparret fra 2024 var redigeret – noget, som Kongehuset dengang blankt kunne afvise.

B.T. har talt med Kongehusets kommunikationsafdeling, der fortæller, at de ikke har noget at tilføje til sagen om kronprins Christians nye billeder.