Endnu et afsluttet samarbejde: Nu reagerer Mette-Marit
Mette-Marit ville gerne have fortsat samarbejdet.

Mette-Marit ville gerne have fortsat samarbejdet.

Endnu en gang er den norske kronprinsesse Mette-Marit blevet droppet som protektor.
Denne gang var det Amandus Film Festival, der trak stikket på det årelange samarbejde.
Nu reagerer Mette-Marit på nyheden, skriver Dagbladet.
»Jeg er så stolt af det arbejde, der udføres i disse organisationer. De udfører så meget vigtigt arbejde i Norge. Jeg ønsker naturligvis at fortsætte samarbejdet,« siger hun til det norske TV 2 ifølge mediet.
»Men hvis nogen af organisationerne har brug for at afslutte deres støtte eller sætte det på pause, forstår jeg det. Jeg vil først og fremmest gerne bidrage.«
Beslutningen har formand, Jens Uwe Korten, tidligere uddybet i en pressemeddelelse.
Her lød det, at beslutningen er truffet for at »beskytte festivalens værdier og troværdighed«.
Organisationen har fulgt udviklingen i Mette-Marits forbindelser til den afdøde sexforbryder Jeffrey Epstein tæt.
»Sagen omhandler alvorlige forhold relateret til overgreb mod unge, og selvom vi antager, at Kronprinsessen ikke var bekendt med de kriminelle handlinger, mener bestyrelsen, at forholdet alligevel kan have bidraget til at legitimere handlinger, der er i strid med det, vi ønsker at repræsentere,« lød det videre fra organisationen.