Dronning Mary trækker overskrifter verden over for sin tilstedeværelse til dronning Margrethes fødselsdagskoncert.
For denne dronning Marys første offentlige optræden efter sin fars død og de farver, hun valgte at bære, vækker opsigt – men i Frankrig er det kong Frederik, der løber med opmærksomheden.

For torsdag var det danske kongepar sammen med dronning Anne-Marie til stede til den offentlige fejring af dronning Margrethes 86 års fødselsdag på Fredensborg Slot.
Men den afgående regents fødselsdag var blot fem dage efter, at dronning Marys far, John Donaldson, gik bort om lørdagen efter længere tids sygdom.
For det internationale royalistmedie Royal Central var det også tydeligt, at dronning Mary »var i sorg«.
Det tyske ugeblad Gala beskriver ligefrem, hvordan dronning Mary »mestrer« denne første offentlige fremtræden og »modigt vinker til folkemængden«.

I Australien er det heller ikke gået ubemærket hen, at den »Tasmanien-fødte dronning« har gjort sin »første offentlige optræden siden annonceringen af sin fars død«, som det australske medie 9 Honey beskriver det.
For også det australske medie Mercury bemærker, hvor »modig« dronning Mary er for at vise sig »for første gang siden sin fars død«.
I franske Point de Vue fremføres det, at dronning Mary heldigvis »som støtte kunne regne med den betryggende tilstedeværelse af kong Frederik«.
Men også kongen er i sorg over tabet af sin svigerfar, lyder det i det franske royalistmagasin.

For da kong Frederik få dage inden fødselsdagsfejringen modtog danskere i audiens »skjulte det smil, han bar den morgen, knap nok den sorg, der var tydelig i hans øjne«, skriver Point de Vue.
Usædvanligt ansigtsudtryk og farvevalg
Spanske Hola! bemærker, hvordan dronning Mary »stiltiende balancerede pligt og sorg«, da hun »kun fem dage efter sin fars død« stillede sig offentligt frem til dronning Margrethes fødselsdag.
»Det var et look, der fortalte det hele uden at sige et ord,« beskrives det før en længere udredning om historien bag de kongelige sorgfarver.
For i en lang række medier bemærkes netop dronning Marys farvevalg på fødselsdagen.

Det gælder herunder det amerikanske medie People, der sætter spot på, at dronning Mary ikke bærer den klassiske sorte sorgfarve.
Men der er god grund til, at dronningen i stedet blot er i »mørke nuancer«, lyder det.
»Det må forstås som et nik til hendes fars død, mens hun stadig hylder dronning Margrethes fødselsdag,« forklarer People.
Også luksusmagasinet Town & Country bemærker, at dronningens mørkeblå jakkesæt »traditionelt er acceptabelt som et respektfuldt alternativ til sort for kongelige i sorg«.

Ligeledes amerikanske Hello! beskriver dronningens »dystre look« som i en farve, der »ofte bruges som sorgfarve til begivenheder, der ikke er begravelser«.
Hos det spanske medie Vanitatis beskrives det i stedet, hvordan dronning Mary »slet ikke var sig selv« med sit dog »forståelige«, »alvorlige udtryk«.
Det britiske, internationale royalistmedie Royal Central mener dog at kunne se, at hele dronning Marys »kongelige familie gør en særlig gestus for hendes sorg«.
Royalistmediet mener nemlig at kunne se, at også kong Frederik i sit mørke jakkesæt, samt også dronning Margrethe og dronning Anne-Marie, skulle være iklædt sorgens farver.

»Der var også sorgfarver hos dronning Margrethe, der valgte en lilla jakke til anledningen, hvor mauve (bleglilla efter malveblomsten, red.) er en officiel hoffarve for sorg,« lyder det i Royal Central.
Her beskrives det også, at dronning Anne-Marie bar »en sort kjole med en brun jakke som hendes eget tegn på respekt«.
