Dronning Margrethe er efter et fald onsdag aften blevet indlagt på Rigshospitalet.
Det oplyser kongehusets kommunikationschef, Lene Balleby, skriftligt til Ritzau.
»Dronning Margrethe blev i går aftes kørt til Rigshospitalet efter at være faldet på Fredensborg Slot. Dronningen har det efter omstændighederne godt, men er foreløbigt indlagt til observation,« lyder det.
Kongehuset har på nuværende tidspunkt ikke yderligere information, men vil informere nærmere, når der er nyt, lyder det videre.
B.T. har ligeledes været i kontakt med Lene Balleby, som bekræfter oplysningerne, men derudover ikke har yderligere kommentarer til sagen.
Fredag var det meningen, at dronningen skulle deltage i 75-års jubilæum ved Afdelingen for Arkæologi på Aarhus Universitet klokken 15, men det er nu aflyst, fremgår det af Kongehusets kalender.
Det var midt under nytårstalen, at dronning Margrethe – der er 84 år – meddelte, at hun ville abdicere 14. januar i år.
Præcist 52 år efter at hun overtog tronen:
»I februar i år (2023, red.) gennemgik jeg en omfattende rygoperation. Den forløb godt, takket være det dygtige sundhedspersonale, der tog sig af mig. Operationen gav naturligvis også anledning til at gøre sig tanker om fremtiden – om ikke tiden var inde til at overlade ansvaret til den næste generation,« lød det dengang fra Margrethe under talen, før hun fortsatte:
»Jeg har besluttet, at det er nu, der er det rigtige tidspunkt. Den 14. januar 2024 – 52 år efter jeg efterfulgte min elskede far – vil jeg træde tilbage som Danmarks dronning. Jeg overlader tronen til min søn kronprins Frederik.«
Siden har dronning Margrethe fortsat haft en række officielle opgaver - og så sent som i mandags var hun ude på en officiel opgave.
Her var hun i Rungstedlund for at overrække Rungstedlundprisen.