Når Kongefamilien den 24. december skal spise julemad og åbne julegaver, bliver det under andre forhold end normalt.
Fredag meddelte Kongehuset således i en pressemeddelelse, at Kongefamilien i år vil fejre jul i København – og det er en markant ændring af en ellers langvarig tradition.
Gennem dronning Margrethes regeringstid er julen nemlig primært blevet fejret i Aarhus på Marselisborg Slot og ved en julegudstjeneste i Aarhus Domkirke.
Generelt har det nemlig historisk været vigtigt for Kongehuset at fordele sig over hele landet og vise, at man er noget for hele Danmark.
»Det har været vigtigt at vise, at man ikke foretager sig alt i København og hovedstaden, og det har været vigtigt at bruge de andre slotte. Aarhus har som Danmarks næststørste by haft en særlig plads, og dronning Margrethe har holdt jul, påske og sommer her, når det har passet,« forklarer historiker Lars Hovbakke Sørensen.
Emma Paaske, der kongehushistoriker, påpeger også, at selvom det kan virke som et stort brud på en tradition – så har Kongefamilien traditionelt set holdt jul mange steder.

»Vi har været vant til, at dronning Margrethe og prins Henrik holdt jul i Aarhus, men de har også holdt jul på Fredensborg, så det er ikke givet, det skal være et bestemt sted,« forklarer hun.
Både i 2006 og i 2014 blev der således holdt jul på Fredensborg Slot, hvor både dronning Margrethe og Kongeparret også ofte har haft sommerresidens.
»Tidligere har vi også set, at Frederik 9. og dronning Ingrid holdt jul i jagthytten i Trend, og der er også tidligere holdt jul på Amalienborg,« forklarer Emma Paaske.
Både hun og Lars Hovbakke Sørensen er begge enige om, at selvom der var flere markante overskrifter om, at juletraditionen blev brudt i Kongehuset, ja, så har Kongefamilien helt ret til selv at vælge.

»Når de fraviger traditionen, kan ingen tillade sig at blive fornærmet, for de har i den grad plejet andre byer på mange måder de seneste år, så ingen vil kunne beskylde Kongefamilien for ikke at prioritere andet end København,« siger Lars Hovbakke Sørensen.
Kongehuset har ikke oplyst, hvad årsagen er til, at man nu vil holde jul i København fremfor Aarhus. Men begge historikere mener, at der sandsynligvis ligger nogle private overvejelser bag – ligesom hos andre familier.
»De har også en del børn at tage hensyn til, og det kan være, der er noget skemaplanlægning at tage hensyn til. Ting skal gå op, som i andre børnefamilier,« siger hun og understreger dog, at det kun er et gæt.
»Det kan jo være, at dronning Margrethe synes, det kunne være rart for en gangs skyld at holde jul i København,« siger Lars Hovbakke Sørensen.
I det hele taget er det ikke utænkeligt, at et nyt kongepar kommer til at sætte sit præg på julen de kommende år.
»De skal også helst kunne lave deres egne traditioner som ny kongefamilie,« forklarer Emma Paaske.
Forud for juleaften vil Kongeparret deltage i julegudstjeneste i Vor Frue Kirke i København, mens dronning Margrethe vil deltage i julegudstjeneste i Fredensborg Slotskirke.
Kongehuset har ligeledes oplyst, at Prins Joachim og prinsesse Marie vil fejre jul i Washington, D.C. med deres børn.

