Onsdag formiddag afslutter kong Frederik og dronning Mary deres statsbesøg i Estland, for at rejse videre på statsbesøg i Litauen.
Men her ved morgenens besøg på cybersikkerhedscenteret CR14 i Tallinn, var der dukket en ganske særlig dansk gæst op.
Nemlig major John William Dall, der til Billed-Bladet fortæller, at han har sovet i »kong Frederiks seng«.
Majoren er i dag forsker ved cybersikkerhedscenteret i den estiske hovedstad Tallinn.
Men i slutningen af 80erne begyndte han altså på Hærens Sergentskole i Sønderborg, kort efter daværende kronprins Frederik var færdiguddannet sergent fra stedet.
Og her fik den estisk-boende danske major altså dengang at vide, at han havde overtaget kong Frederiks seng, lyder det til Billed-Bladet.

Kong Frederik har selv fortalt varmt om sin tid på sergentskolen i det sønderjyske.
Ikke mindst har hans selvudnævnte 'anden mor' fra stedet til B.T. åbnet op om, hvordan hun blev ringet op af dronning Margrethe – og mange år efter stadig fik julekort med kys på fra Kongen. Læs mere om det HER.
I sin tale tirsdag aften fra statsbesøget i Estland fortalte kong Frederik desuden selv om en hemmelig kvinde fra sin barndom. Læs mere om det HER.
Du kan følge de kongelige statsbesøg, der onsdag fortsætter i Litauen, lige her på B.T.
