I næsten 2.000 år har der ikke været åbent for offentligheden.
Men nu bliver det lige om lidt muligt at spadsere en tur i en hemmelig tunnel under Colosseum, der i sin tid blev brugt af kejsere, når de skulle ind i den berømte gladiatorarena i Rom.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Navnet er 'Commodus-tunnelen' – eller retteligt 'Passaggio di Commodo' – og ja, den er navngivet efter samme kejser, der også optræder i storfilmen 'Gladiator'. Her spillet af Joaquin Phoenix.
»Nu kan besøgende opleve, hvordan det var at være kejser,« som arkæologen Barbara Nazzaro siger til Reuters.
Colosseum blev bygget i år 70-80, og det var små 100 år senere, at kejser Commodus regerede og fik tunnelen opført.

Den blev første gang (gen) opdaget i begyndelsen af 1800-tallet.
Og nu får turister så lov til at komme indenfor.
Her kan man endda se nogle af de oprindelige udsmykninger på væggene i den s-formede tunnel, ligesom der også vil være virtuelle rekonstruktioner.
'Passaggio di Commodo' åbner 27. oktober.