Går sommerferien til Tyrkiet i år, kan du lige så godt forberede dig på de dårlige nyheder.

For det er blevet markant dyrere for pengepungen at være i landet.

Ifølge en opgørelse fra pengeinstituttet Spar Nord vil en dansk turist opleve, at de tyrkiske priser er hele 25,1 procent højere end ved seneste sommer.

»Landet lider fortsat under en voldsom høj inflation på hele 63,9 procent, og selvom den tyrkiske lira er svækket over for den danske krone, kompenserer det kun delvist,« siger cheføkonom Jens Nyholm:

»Det betyder, at den rejse du for eksempel gav 20.000 kroner for sidste år, vil koste godt 25.000 kroner i år, så det kan bestemt mærkes.«

Spar Nord-cheføkonomen påpeger videre, at det er flere års fejlslagen økonomisk politik, der har været med til at banke inflationen så voldsomt i vejret.

Også coronaefterdønningerne spøger stadig.

»Kigger man på prisniveauet i forhold til før corona, ligger det tyrkiske prisindeks cirka 5 gange højere, så selvom det generelle prisniveau i Tyrkiet fortsat er en del under det danske, er det blevet betydeligt dyrere at holde ferie der, end det var tidligere,« siger han.

Også i en lang række andre populære sommerferielande er det (i mindre grad) blevet dyrere end sidste år:

  • Mexico: 10,3 procent.

  • Island: 6,1 procent.

  • Norge: 4,4 procent.

  • Kroatien: 3,4 procent.

  • Østrig: 3,4 procent.

  • Grækenland: 2,5 procent.

  • Spanien: 2,5 procent.

Og så er der også nogle lande, hvor det er blevet markant billigere at tage hen som dansk turist. Her udmærker Japan sig især med et prisfald på 10,8 procent, mens Thailand (7,00) også er godt med her.