Det store skandinaviske luftfartsselskab SAS rasler nu med sablerne, når det gælder flyruter i Norge. 

Direktøren i SAS Norge, Kjetil Håbjørg, truer nemlig med, at det kan få konsekvenser, at Norge har det højeste skatte- og afgiftsniveau for luftfart, skriver det norske medie E24

Han forklarer til mediet, at SAS har et »godt« net af ruter i Norge, og derfor skal passe på, at skatter og afgiifter ikke bliver så høje, at antallet af ruter »skal ned«. 

»I Norge betaler luftfarten skattemæssige udgifter til brug af infrastruktur, og kompenserer for alle sine klimaskadelige udledninger, og er samtidig en del af EU's kvotesystem. Det er klart, at grænsen er overskredet, når vi også betaler for andre dele af samfundets brug af denne infrastruktur,« siger Kjetil Håbjørg til E24. 

Mens SAS altså truer med at skære i ruterne i Norge, så ser det anderledes ud her i Danmark. 

For en måned siden meldte SAS ud, at der næste år vil komme 15 nye ruter fra Københavns Lufthavn.

Blandt de 15 ruter er blandt andet Krakow i Polen, Madrid i Spanien, Budapest i Ungarn og Malta. 

Desuden åbner indenrigsflyvningen fra København til Billund igen efter fem års fravær.

Sune Malthe-Thagaard, chefanalytiker i Totalkredit, dissekerer boligrenterne, omlægning af boliglån og kommer med konkrete råd til førstegangskøbere.

Lyt med på Spotify, Apple Podcast eller herunder.

Spar kassen

Dagens episode er sponseret af MineTilbud. Med MineTilbud app’en får du et samlet overblik over alle tilbudsaviser inden for dagligvarer, hus og have, bolig og indretning og elektronik. Hent Minetilbud app’en nu og sammenlign priser og udvalg på tværs af butikker og brands, så du nemt kan spotte det gode tilbud, planlægge dine indkøb. Sune Malthe-Thagaard er chefanalytiker i Totalkredit, som er landets største realkreditinstitut. I programmet fortæller han, hvordan man som boligejer skal forholde sig til den nuværende situation, hvor renterne er på vej ned, og boligpriserne stiger. Hvordan stiller det for eksempel førstegangskøberne? Det får du svar på i denne episode af Spar Kassen.  Vært: Thomas Ambrosius, redaktør  Gæst: Sune Malthe-Thagaard, chefanalytiker i Totalkredit.  Producer: Kasper Riising.