Ryanair-direktør advarer om 'betydeligt' dyrere flybilletter
»Hvis oliepriserne forbliver høje ind i næste år, tror jeg, at vi får et betydeligt løft i prisen på flybilletter, og det håber vi selvfølgelig, at vi undgår,« siger Michael O’Leary.

»Hvis oliepriserne forbliver høje ind i næste år, tror jeg, at vi får et betydeligt løft i prisen på flybilletter, og det håber vi selvfølgelig, at vi undgår,« siger Michael O’Leary.

Prisen på flybilletter kommer formentlig til at stige »betydeligt« i de kommende måneder.
I hvert fald hvis USAs krig i Iran og blokaden af Hormuzstrædet fortsætter.
Det siger lavprisflyselskabet Ryanairs direktør Michael O’Leary ifølge CNBC.
»Vi forventer, at priserne er moderat nede til og med september, men fra december til marts er priserne helt usikre,« siger Michael O’Leary forud for Ryanairs årlige generalforsamling ifølge mediet.
»Hvis oliepriserne forbliver høje ind i næste år, tror jeg, at vi får et betydeligt løft i prisen på flybilletter, og det håber vi selvfølgelig, at vi undgår,« siger han videre.
Oliepriserne steg en smule torsdag på grund af spændingerne i Mellemøsten.
Det betyder, at prisen på olien nu har bevæget sig op over 100 dollar for en tønde Brent-olie.
Og de stigende oliepriserne sender altså omkostningerne til flybrændstof i vejret.