Der er sjældent nogen, der vil brokke sig over at få forlænget ferien.

Men hvis den mest smitsomme børnesygdom, skoldkopper, er årsagen, kan det blive en yderst dyr fornøjelse.

Det fortæller kommunikationschefen i forsikringsselskabet Gjensidige, Arne Voll, til Dagbladet.

»Udfordringen er, at børn med sygdommen ikke må komme om bord på fly. Hvis barnet har synlige blærer fra skoldkopper, vil det sandsynligvis blive nægtet ombordstigning.«

Ifølge sundhed.dk varer smitteperioden fra to dage før udslættet, til alt udslættet har skorpe eller sår på efter fire til seks dage.

Derfor skal rejsende finde et nyt sted at overnatte og ændre deres flybilletter, indtil sygdommen er kureret, og det er her, at penge kommer ind i billedet.

»Hvis det sker midt på sommeren, kan flybilletterne blive ekstra dyre, og det samme kan de resterende hotel- og boligreservationer,« siger Arne Voll.

Men han har et godt råd: Husk at tegne en rejseforsikring.

For skulle du komme i en situation, hvor dit barn får skoldkopper på ferien, er du langt bedre stillet med en rejseforsikring.

»Rejseforsikringen dækker forlængede ophold, en ny hjemrejse og feriegodtgørelse for tabte feriedage, hvis man bliver syg under den oprindelige ferie. Hvis du har brug for at blive tilset af en læge, er det også dækket,« siger kommunikationschefen og fortsætter:

»Hvis man har skoldkopper inden afrejse, bør man ikke rejse. Det er dækket af afbestillingsforsikringen. Hvis man får skoldkopper på ferien, skal man kontakte vores alarmcentral, hvis hjemrejsen skal udskydes. Du bør ikke rejse med 'aktive' skoldkopper. Rejseforsikringen dækker forlænget ophold og ny hjemrejse, når du er klar til at flyve.«