Olieprisen går lige nu kun en vej: op. 

Fredag steg prisen endnu en gang på Brent-råolie fra Nordsøen til 117,18 dollar, svarende til lidt over 780 kroner. 

Det er Brent-oliens højeste niveau siden slutningen af april, skriver Bild.

Stigningen i denne uge lyder på 6,7 procent, og det er derfor tredje uge i træk med en prisstigning. 

Hovedårsagen til, at prisen stiger og stiger er den anspændte sikkerhedssituation i Mellemøsten med de igangværende kampe mellem Saudi-Arabien og Houthi-militsen fra Yemen.

Derudover har de gentagne lukninger af Hormuzstrædet også betydning for prisstigningerne. De seneste to uger har der igen være jævnlige angreb på forbipasserende skibe i strædet. 

I Danmark kan vi i høj grad mærke stigningen i olieprisen. 

Direktør for Det Internationale Energiagentur (IEA), Fatih Birol, har advaret om, at der vil gå mere end et år, før olieprisen vender tilbage til normalen.

»Jeg ser ingen troværdig vej mod, at 2027 vil blive et normaliseringens år,« siger han.

I torsdag kostede en liter 95-benzin 17,19 kroner, mens en liter diesel er helt oppe på 18,99 kroner.