Niels er dybt fortørnet over regeringens benzin-forslag: 'Jeg er harm'
Hvor er hjælpen til os pensionister, der er ramt af de vilde priser for benzin og diesel?, spørger Niels Christian Norup statsminister Mette Frederiksen (S).

Hvor er hjælpen til os pensionister, der er ramt af de vilde priser for benzin og diesel?, spørger Niels Christian Norup statsminister Mette Frederiksen (S).

Den netop pensionerede folkeskolelærer Niels Christian Norup på 67 år mener på ingen måder, at regeringens forslag til at hjælpe de borgere, der er hårdt ramt af de vildt stigende priser for brændstoffer, er rimelig.
»Jeg er harm,« siger han.
Onsdag meldte Skatteministeriet ud, at regeringen vil forhøje befordringsfradraget - også kaldet kørselsfradraget - midlertidigt resten af året på grund af de høje priser på benzin og diesel.
Og statsminister Mette Frederiksen (S) har også sørget for at fortælle hendes følgere på sociale medier om hjælpen.
'Jeg er glad for, at vi nu er klar med en model, der kan gavne der, hvor de stigende benzin- og dieselpriser rammer hårdt,' skriver hun på Instagram.
Men for folkepensionister - og andre på overførselsindkomster - samt borgere med under 12 kilometer til arbejde, er der nul kroner at hente.

»Tænk, at regeringen påtænker at tromle den fattige pensionist og hæver kørselsfradraget for lønmodtagerne,« siger Niels Christian Norup og tilføjer:
»Der er flere hundrede tusinde pensionister, som med dette forslag, må bide i det sure æble og fortsat skulle betale de ekstra penge, benzin og diesel er steget på kort tid.«
Pensionisten Else Svømmeholm har også fortalt om, hvordan hendes benzinforbrug er steget med 400 kroner om måneden i år på grund af prisstigningerne.
Og det er altså frivilligt arbejde hun som blandt andet besøgsven, hun bruger ret meget benzin på.

Niels Christian Norup bor i byen Aars i Nordjylland, og han da han nu er blevet folkepensionist skal han altså ikke bruge benzin på at køre på arbejde længere.
»Jeg har seks børnebørn, vi selvfølgelig kører ud for at se, og vi mærker altså også benzinen er steget meget på kort tid,« siger han.
Regeringens forslag om højere kørselsfradrag har endnu ikke været til afstemning i Folketinget, men forventes at blive hastebehandlet i slutningen af juni, så det kan træde i kraft i september.
Og da Enhedslisten har meldt sin støtte, har regeringen altså et flertal til forslaget. Læs mere HER.