Jane Ibsen Piper er ikke bange for at indrømme, at hun på nogle parametre er mere ekstrem end de fleste.
For efterhånden nogle år siden tog fanden ved hende, og hun startede med at leve anderledes. I dag kan hun og ægtemanden sætte den ene af deres månedlige lønninger til side.
For da hun var på barsel med sin yngste, fik hun brug for at rydde op, få ro og stoppe med at bringe nye ting ind i familiens hjem.
Det fortæller hun i det seneste afsnit af B.T.s podcast Spar Kassen.
Hun lever i dag af at udbrede viden om det at leve minimalistisk og lave et købestop. Noget, der kan frigøre virkelig mange penge i en husholdning.
»Jeg tror bare gerne, jeg vil opfordre folk til at stoppe op og mærke, hvornår de faktisk har nok.«
I den forbindelse er der et udtryk, som hun forklarer, kan have afgørende effekt på folks liv.
»Jeg ved ikke, om du har hørt om det, der hedder livsstilsinflation,« lyder det fra eksperten i podcasten:
»Det handler om, at når du tjener mere, begynder du automatisk at bruge mere -uden du nødvendigvis bliver lykkeligere.«
Hendes pointe er derfor, at man kun skal købe til, man har nok. Derefter skal ens penge gå til mere lykke i form af enten frihed eller fornøjelser.
Hele hendes rejse startede med, at hun ryddede grundigt ud i sit hus. Gennemgik hvert et hjørne.
Indtil de i deres familie en dag havde skåret ind til det allervigtigste, og i stedet har haft mulighed for at spare en masse penge op.
Nu kan du få hendes allerbedste tips til, hvordan du kan frigive penge i dit budget ved at skære ned.
Lyt med på Apple Podcast, Spotify eller herunder, hvordan du gør hende kunsten efter: