Black friday-festen fortsætter, hvor flere danskere end sidste år shopper løs.
I hvert fald hvis man skal tro på MobilePays data, for hvor mange der swiper på betalingsappen.
Fredag klokken 12 lød det, at der havde været 49 procent flere transaktioner. Og klokken 16 har MobilePay endnu en gang trukket data.
Her er der 44 procent flere transaktioner end sidste år på samme tidspunkt, skriver MobilePay i en pressemeddelelse.
Noget af forklaringen kan også være, at denne black friday falder på lønningsdag, lyder det fra chefen for e-handel hos betalingsapp'en, Casper Højgaard.
»Det har foreløbig været en ekstraordinært travl dag hos både MobilePay og i onlinehandlen generelt, måske fordi black friday i år falder sammen med lønningsdag for mange danskere. Men tendensen har faktisk varet hele ugen, hvor vi har set imponerende omsætningstal i onlinehandlen,« siger han.
Den samlede handelsvolumen er 37 procent højere end sidste års forbrugshøjtid.
Hvis du tror, du er et rationelt menneske, kan du godt tro om. Vi er mindre i kontrol, end vi regner med, og derfor guider adfærdsrådgiver Jakob Rachmanski til at undgå butikkernes fælder i seneste afsnit af Spar Kassen.
Lyt med på Spotify, Apple Podcast eller herunder: