Elselskaber kan ikke frit overdrage elkunder.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Forbrugerombudsmanden.

Det sker, efter Forbrugerombudsmanden har set flere eksempler, hvor kundeoverdragelserne muligvis ikke er håndteret korrekt.

Lovgivningen og de særlige regler på elforsyningsområdet sætter grænser for elselskabers adgang til at overdrage deres kunder til andre elselskaber. Reglerne skal navnlig sikre, at kunderne selv bestemmer, hvor de vil være kunder.

Forbrugerombudsmanden skriver:

'Har elselskabet ikke sikret sig hver enkelt elkundes samtykke til at blive overdraget til et andet elselskab, vil overdragelserne være ugyldige, ligesom elselskabet vil have handlet i strid med markedsføringslovens regler om god skik.'

Forbrugerombudsmand, Torben Jensen, siger:

»Elkunder skal have udbetalt deres tilgodehavende samtidig med slutafregningen. Det skal ske senest fire uger efter, at elkunden har skiftet elselskab. Reglerne er enkle og nemme at forstå, og reglerne gælder også, når et elselskab overdrager sin elkunder til et andet elselskab.«