Selvom det er gode nyheder for danskernes privatøkonomi, når elafgiften sænkes til knap en øre per KWh, kommer ekspert med en advarsel.

For træerne gror som bekendt ikke ind i himmelen. Hos eksperten – ligesom hos rigtig mange danskere – bliver besparelsen nemlig ædt op i næste års budget.

»Det er jo gode nyheder for min økonomi, at elafgiften sænkes, men man skal stadig lige tænke sig om,« siger Ann Lehmann Erichsen.

Hun er forbrugerøkonom hos AL Sydbank og derfor skarp til at spotte udfordringer for næste års budget.

Et budget, der i 2026 byder på så mange stigninger, at de kommer til at æde hendes gevinst fra den sænkede elafgift.

For selvom sænkningen for enlige årligt i gennemsnit betyder en besparelse på 1.400 kroner og 4.000 kroner for en børnefamilie med to børn, så bliver det kun i få hjem til ekstra penge mellem hænderne.

I Ann Lehmann Erichsens vedkommende bliver det kun en forventet besparelse på omkring 2.000 kroner. Penge, der hurtigt får ben at gå på.

For trods en lille skattelettelse, som skal kompensere for nye fordyrende regler fra EU, er forbrugerøkonomens fitness-abonnement eksempelvis blevet 750 kroner dyrere om året.

Dertil er hendes officepakke steget med 240 kroner, ligesom hendes avisabonnementer stiger i pris, og hun regner også med et hop i omkostningerne til hendes forsikringer.

»Det er ikke til at sige, hvor meget mine forsikringer præcist kommer til at stige. Aviserne har dog grundigt afdækket, hvilke voldsomme prisstigninger der var alene sidste år,« siger hun.

Desuden er der også en lille stigning i prisen på håndteringen af affald.

Det sker på trods af, at priserne i supermarkederne netop er steget, fordi emballagehåndtering pålægges producenter nu.

Det er en omkostning, supermarkederne oplyser, at de har set sig nødsaget til at sende videre til deres kunder.

»Vi betaler derfor nu ekstra for bortskaffelsen af emballage, og det svarer til cirka 500–600 kroner ekstra på et år,« lyder det fra Ann Lehmann Erichsen.

Dermed ser hun, hvordan hendes konkrete elafgift-besparelse ikke kommer til at kunne mærkes i form af et plus på kontoen.

»Selvfølgelig er det gode nyheder for mange med besparelsen på elafgiften. Mit råd er bare, at man skal tænke sig om, for den er hurtigt væk,« siger Ann Lehmann Erichsen som slutter med denne opfordring:

»Kig derfor alligevel dit budget igennem grundigt, og se, om der stadig er plus på eksempelvis budgetkontoen. Ellers skal du måske spare på eksempelvis abonnementer eller madudgifterne.«