Morten Detlefsen på 85 år har i længere tid overvejet at give sin stemme til udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) ved det kommende folketingsvalg.

Men i den her uge har han taget sin endelige beslutning. 

»Nu har jeg besluttet, at jeg ikke kommer til at stemme på Moderaterne,« siger Morten Detlefsen, der bor i Holte på Nordsjælland. 

Det handler om debatten om en ny boligskat, der lige nu ruller på Christiansborg.

I sin nytårstale signalerede statsminister Mette Frederiksen (S) et opgør med den nuværende boligpolitik:

»Der er noget galt, når nogle er blevet rige alene ved at bo det rigtige sted, mens andre har svært ved at få pengene til at række nede i supermarkedet,« lød det 1. januar i nytårstalen.

Og i den her uge er debatten om en ny boligskat eksploderet, da udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) mandag i et opslag på LinkedIn luftede muligheden for at beskatte gevinster ved boligsalg.

Han nævner i opslaget et nyt skattesystem, hvor der ikke længere er 'skattefrie ejendomsgevinster', men i stedet kommer 'lavere skat på arbejde og gode ideer'.

Et forslag, der skaber stor usikkerhed hos mange boligejere, og i en meningsmåling er næsten hver anden dansker uenig i, at det er uretfærdigt, når nogle boligejere scorer store gevinster på stigende boligpriser.

Onsdag middag udtalte Lars Løkke Rasmussen så til DR, at boligskatten ikke er et konkret forslag, men en »principiel debat«.

Og kort efter Lars Løkke var det så finansminister Nicolai Wammen (S), der meldte ud, at Socialdemokratiet ikke vil gå til valg på at ændre de nuværende boligskatter eller indføre en skat på boliggevinster.

'Helt vanvittigt'
Morten Detlefsen ejer et rækkehus i Holte, som han købte tilbage i 1972 for 125.000 kroner.

I dag - 54 år senere - vurderes det til at kunne sælges til seks millioner kroner, oplyser han.

»Jeg vil sige det sådan, at jeg mener, at det vil være helt vanvittigt, hvis man skal beskattes af den værdi, huset har optjent gennem årene,« siger han. 

Han deler dermed holdning med Dorte Christensen, der har villa til 30 millioner kroner i Hellerup, og Jørn Risom, der bor i en lejlighed til 8,5 millioner kroner på Frederiksberg.

Du kan lytte til B.T. ValgkampB.T.dk, Spotify , Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder:

B.T. Valgkamp

Denne uges program står på bededag, biler og boliger! SF har nemlig gjort det til et (ikke ultimativt) valgløfte at genindføre store bededag. Noget, blå blok har lovet længe. Men hvor er de henne? DF har foreslået billigere benzin og diesel. Men dén dagsorden hopper de borgerlige ikke entydigt på, heller ikke Inger Støjberg!? Og hvad skal man egentlig lægge i, at Mette Frederiksen bliver ved med at sige “at der er noget galt” på boligmarkedet? Tør hun lægge sig ud med boligejerne eller er det politisk selvmord? Alle de spørgsmål stiller vi i dagens afsnit, hvor B.T.s politiske eksperter også leger bogstavleg, når de giver deres bud på den næste regeringskonstellation. Vært: Simon Richard Nielsen, chefredaktør på B.T.  Gæster: Henrik Qvortrup, politisk analytiker på B.T.  Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T.  Emilie Jäger, politisk redaktør på B.T.  Journalister: Maria Asmine Dam og Josefine Buhl Brinckmann  Redaktør: Maria Asmine Dam Producer: Frederik Riis Jakobsen