Statsminister Mette Frederiksen (S) anklages nu for at forsøge at bestikke vælgerne med sin »fødevarecheck«.
Anklagen kommer blandt andre fra Martin Ågerup, der er direktør i interesseorganisationen Skattebetalerne:
»Regeringen tænker mere på at fiske stemmer end på at passe på vores skattesystem. Vi har i forvejen alt for mange checks: grøn check, ældrecheck, mediecheck, varmecheck, inflationschecks.«
Ågerup fortsætter:
»Hver ny check komplicerer systemet, kræver flere bureaukrater og kontrollanter og gør det hele endnu mere uforståeligt for skatteborgerne.«
Det var i sin nytårstale torsdag, at Mette Frederiksen varslede den såkaldte »fødevarecheck.«

Det gjorde hun med ordene:
»Regeringen vil foreslå, at der i år indføres en fødevarecheck. Blandt andet til jer pensionister, der ikke har store formuer i banken. Jer, som står uden arbejde,« sagde hun og fortsatte:
»Og jer børnefamilier, der ikke har høje indkomster. En kontant overførsel. Det giver dig bedre råd til at gå i supermarkedet.«
På nuværende tidspunkt vides det ikke, hvilke kriterier der skal være opfyldt for at få checken og hvor mange penge, der er tale om.
Det er noget, som Folketingets partier skal forhandle om den kommende måneds tid.
Men ifølge Martin Ågerup, så er der allerede ingen tvivl om, at det er den forkerte vej at gå.
»Det ville være bedre at sænke skatten i bunden. Eventuelt kombineret med at hæve børnechecken,« siger han til B.T.
Ågerup tilføjer, at det ville være muligt uden at komplicere skattesystemet og uden at øge uligheden.
»Men regeringen vil hellere sende politiske signaler med checks, der indeholder ordet 'fødevarer,'« siger han og fortsætter:
»Det er jo helt fjollet, for folk kan anvende pengene på lige hvad de har lyst til, hvad enten man udbetaler en check eller laver en rigtig skattelettelse.«
Ågerup påpeger, hvor galt det kan gå med den slags overførsler og henviser til den famøse varmecheck, der skulle hjælpe husstande med varmeregninger.
»13.800 husstande fik penge uberettiget, hvilket medførte en fejludbetaling på 83 millioner kroner og kritik fra Rigsrevisionen.«
B.T. har spurgt Statsministeriet, hvordan Mette Frederiksen forholder sig til kritikken om, at hun skulle forsøge at købe vælgere.
Det har Statsministeriet ikke ønsket at svare på og henviser i stedet til Finansministeriet, der ikke er vendt tilbage inden deadline.
