Rød mand stå, grøn mand gå.
Det er sådan, vi kender reglerne i trafikken, men nu vil Venstre gøre op med børnelærdommen.
Partiet vil nemlig gøre det lovligt at gå over for rødt lys ved et fodgængerfelt. Det oplyser Venstres retsordfører Karsten Lauritzen (V) til Radioavisen.
»Man skal efter min opfattelse ikke have en bøde for at gå over for rødt lys, men fumlegængeri er stadig forbudt, så man skal se sig for,« siger Karsten Lauritzen.
Han siger til Radioavisen, at en lovliggørelse efter hans opfattelse vil betyde, at færre kommer til skade, fordi de »ikke blindt stoler på, om der er rød eller grøn mand«.
Liberal Alliance støtter ifølge Radioavisen Venstre-mandens forslag.
»Politiet bliver fritaget for nogle tåbelige opgaver, og folk får lov til at gå over, når de alligevel kan,« siger retsordfører Simon Emil Ammitzbøll (LA).
Der er dog ikke støtte til forslaget hos hverken Dansk Folkeparti eller De Konservative.
Det koster 700 kroner at blive taget for at gå over for rødt lys. Politiet uddeler ifølge Radioavisen cirka 1.000 bøder om året for den forseelse.