Den amerikanske præsident Donald Trumps guldtelefon bliver forsinket – igen.
Tidligere var det annonceret, at telefonen skulle være klar inden august. Senere lød det, at den ville blive sat til salg inden nytår. Men det er den ikke blevet.
Trump Mobile, der er ejet af Trump, annoncerede i foråret, at de ville levere en amerikanskproduceret smartphone i guldbeklædning til 499 dollar – svarende til 3173 kroner.
Lanceringen faldt sammen med Trumps kritik af Apples kinesisk producerede telefoner. Han krævede, at iPhone-producenten skulle producere enhederne i USA og truede samtidig Apple – og Samsung – med 25 procents told.
Nu melder Trump Mobile over for den britiske avis Financial Times, at den såkaldte T1-telefon er blevet forsinket – igen – på grund af den rekordlange nedlukning af USA.
Ved præsentationen i sommer lovede Trump Mobile, at telefonen ville kunne købes fra august gennem et abonnement til 47,45 dollar om måneden – og at den ville blive »lavet i USA«. Prisen henviser til, at Donald Trump er USAs 45. og 47. præsident.
Analytikere påpegede efter præsentationen, at det er en umulighed at fremstille en smartphone i USA. Det fik Trump Mobile til at ændre kurs.
I stedet for at producere telefonen i USA, meddelte Trumps telefonvirksomhed, at telefonen ville blive »bragt til live i USA«.
Donald Trump er desuden blevet kritiseret for at misbruge sin titel som præsident til forretningsmæssige anliggender.

