Sociale medier er blevet vigtigere og vigtigere for resultatet af en valgkamp og dermed også en betydningsfuld del af at være en moderne politiker.
Det mener Valdemar Osted, som er chef for teknologi i Common Consultancy, der samler data fra politikere, medier og civilsamfundsorganisationer.
- Det er et værktøj, politikerne har i deres værktøjskasse, og der er ikke nogen tvivl om, at de politikere, som er gode til at udnytte det til deres fordel, også får et bedre valgresultat, siger han.
I oktober lige op til kommunalvalget lukkede Meta, som er selskabet bag blandt andet Facebook og Instagram, for politiske annoncer på sine platforme.
Det tvang nogle politikere til at gentænke, hvordan de skulle nå vælgerne i kommunalvalgkampen.
- Jeg tror, at politikerne har valgt to strategier i forbindelse med den her valgkamp. Den ene er vejen, hvor nogle er gået mere klassisk til værks og har øget klassiske kampagneformer for eksempel ved at være ude og lave flere fysiske, sjove gimmicks.
- Og så er der dem, der har valgt at fokusere tilstedeværelsen på sociale medier, vurderer Valdemar Osted.
Politikere kan fortsat lave politisk indhold på de platforme, men de kan ikke betale for at få indholdet udsendt til bestemte målgrupper.
Han forklarer, at vigtigheden af de sociale medier i en valgkamp i høj grad hænger sammen med, at vælgernes vaner ændrer sig.
- Når vælgerne får flest nyheder fra sociale medier, så bliver politikerne nødt til at være der, hvor vælgerne er. Og det gælder også, selv om politisk annoncering ikke er en mulighed.
Valdemar Osted fortæller, at der er nogle politikere, der har brugt meget energi på at udtrykke deres budskaber på facebooksider. Og det handler ifølge ham om, at de her lokale facebookgrupper er blevet "ret" vigtige for lokalpolitikerne.
- Det er et digitalt sted, hvor du som lokalpolitiker kan nå ud til en stor andel af dine vælgere, siger han og tilføjer, at det på nuværende tidspunkt er svært at sige noget om konsekvenserne af, at Meta har lukket for muligheden for at købe sig til politisk annoncering.
- Mit bud er, at vi ser konsekvensen på valgdagen. Jeg tror, at de, der stod stærkt i forvejen, vil fortsætte med at være stærke. Så det har klart været en fordel for de etablerede borgmestre, at de nyeste kandidater ikke har kunnet købe sig til et kendt renommé, siger Valdemar Osted.
/ritzau/
