Det var ikke i strid med dansk lovgivning eller menneskerettighedskonventionen, da Prins Henriks Skole forbød en pige at bære tørklæde på skolen.

Det har Retten på Frederiksberg afgjort fredag.

Pigen havde sagsøgt den franske privatskole, der ligger på Frederiksberg, fordi hun var blevet sendt hjem, da hun i 2023 var mødt op i skole med tørklæde.

Sagen, der er blevet behandlet som en civil sag, drejede sig om, hvorvidt skolen havde krænket pigens rettigheder ved at kræve, at hun ikke bar tørklæde på skolen.

Pigen var 11 år, da hun i januar 2023 mødte op på skolen iført tørklæde.

Under et retsmøde i sagen i oktober sagde pigens forældre, at det var hendes eget valg at tage tørklæde på i skolen.

Hun fik at vide af personale på skolen, at hun kunne tage til undervisning, hvis hun tog tørklædet af, men det ville hun ikke. Derfor blev hun sendt hjem.

Måneden efter blev hun meldt ud af skolen.

I sagen krævede hun blandt andet, at skolen skulle anerkende, at hendes ytrings- og religionsfrihed, som de er beskrevet i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, var blevet krænket.

Hun mente også, at forbuddet var i strid med blandt andet friskoleloven, grundloven og menneskerettighedskonventionen.

Skolen har derimod argumenteret for, at forbuddet mod at bære religiøse symboler på skolen havde et legitimt formål, og at det var sagligt og proportionalt.

Retten har i sin frifindelse af skolen blandt andet lagt vægt på, at forbuddet mod religiøse symboler omfattede alle skolens elever - uanset trosretning.

Under et retsmøde i sagen kom det frem, at det franske udtryk laïcité optræder flere gange i ordensreglementet for skolen.

Udtrykket er et udtryk for sekularisme og fravær af religion.

I skoler i Frankrig har det siden 2004 været forbudt at bære religiøse symboler - heriblandt muslimske tørklæder.

Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har undersøgt hjemsendelsen af den i dag 13-årige pige. I februar 2024 nåede styrelsen frem til, at det var i orden, at pigen blev sendt hjem.

Normalt behandles sager af denne karakter af en enkelt dommer i byretten, men på grund af sagens karakter, har tre dommere taget stilling til sagen.

Dommerne har været enige om resultatet.

/ritzau/