Massive besparelser rammer de kommende fem år landets statslige arbejdspladser.
Der skal nemlig spares 5,5 milliarder kroner på administration i det statslige frem mod 2030. Det skriver Finansministeriet i en pressemeddelelse.
Det svarer omregnet til 6.500 fuldtidsansatte.
Besparelserne skal ifølge regeringen om muligt også findes andre steder end på stillinger.
Besparelserne skal bidrage til at begrænse statslig administration og bureaukrati, lyder det.
Der skal desuden skæres i antal styrelser og bruges mere kunstig intelligens ligesom de statslige indkøb skal effektiviseres.
»Over de seneste år har vi øget antallet af ansatte i blandt andet politiet og Forsvaret. Det har været fornuftigt. Men det statslige bureaukrati er samlet set vokset i et omfang, der gør det nødvendigt at sætte ind,« siger finansminister Nicolai Wammen (S).
»Derfor sætter vi en meget ambitiøs plan i søen. Vi vil gennemføre administrationsbesparelser i staten for mindst 5,5 mia. kr. i 2030, og vi kommer til at gøre det på en geografisk balanceret måde. Vi har et ansvar for at bruge borgernes penge klogt og på de vigtigste opgaver, og det leverer vi på,« fortsætter Nicolai Wammen.
Det er regeringens mål, at de penge, som spares på administration et sted, skal finansiere stigende udgifter et andet sted. Eksempelvis en styrkelse af Forsvaret og sikkerhed, hvilket vil betyde flere ansatte inden for disse områder.
»I dag fremlægger vi en langsigtet plan, som skal realisere administrative besparelser på mindst 5,5 mia. kr. i staten og være med til at gøre op med væksten i især administrative medarbejdere,« siger økonomiminister Stephanie Lose (V) i pressemeddelelsen.
»Vi strammer grebet om den statslige administration, så vi kan få nedbragt bureaukratiet, men også så vi skaber rum til at prioritere nye opgaver til gavn for borgerne. Det er sund fornuft. Samtidig er det helt afgørende, at vi arbejder langsigtet og systematisk, så vi kan få gode og kloge løsninger på bordet.«
