Ukrainere, som kommer fra mindre krigsramte områder af landet, skal fremover ikke kunne få opholdstilladelse efter den såkaldte særlov.

Det mener regeringen, som vil fremsætte et lovforslag om ændringen, oplyser Udlændinge- og Integrationsministeriet.

- Vi har behov for at begrænse det tryk, der er på kommunerne, og derfor foreslår regeringen at begrænse nye opholdstilladelser til personer fra de områder, som er mindst berørte af krigen, som den udfolder sig nu, siger udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) til Ritzau.

Ændringen skal omfatte ukrainere, som kommer til Danmark fra 14 konkrete regioner i det krigsramte land.

Hidtil har fordrevne fra Ukraine, der får kontanthjælp, heller ikke været omfattet af arbejdspligten, som betyder, at man eksempelvis skal varetage et nyttejob i 37 timer om ugen. Det vil regeringen også ændre.

Allerede i februar lagde den tidligere regering op til, at fordrevne fra mindre krigsramte områder ikke skulle kunne få opholdstilladelse efter særloven.

Siden Rusland invaderede Ukraine i februar 2022, har mange ukrainere fået opholdstilladelse i Danmark efter særloven, der giver ukrainerne lov til at arbejde og gå i skole i Danmark samt benytte sig af sundhedsydelser.

Spørgsmål: Du fremhæver presset på kommunerne - kunne staten ikke gøre mere for at afhjælpe det?

- Det er jo det, vi gør nu, ved at ændre betingelserne for, hvem der kan komme til Danmark efter den særlov, vi har lavet. Så derfor har vi lænet os op ad det, de gør i Norge, siger Morten Bødskov.

I en pressemeddelelse skriver Udlændinge- og Integrationsministeriet, at der også er restriktioner for hvilke personer fra Ukraine, der kan få opholdstilladelse i lande som Norge og Schweiz.

De 14 regioner, som de danske myndigheder har på deres liste, er de samme som i Norge, fortæller Morten Bødskov. De konkrete regioner kan dog ændre sig i takt med, at konflikten udvikler sig.

De ændrede betingelser for, hvordan man kan få opholdstilladelse, vil ikke påvirke de ukrainere, der er i Danmark i dag, lyder det fra ministeren.

Regeringen har inden sommerferien også fremsat et andet lovforslag, som skal afskære ukrainere, der har militære forpligtelser, fra at få opholdstilladelse efter særloven.

I støttepartiet Enhedslisten er man langt fra enig med regeringen, og udlændingeordfører Peder Hvelplund fortæller, at man vil stemme nej til lovforslaget.

- Krigen i Ukraine har ændret sig, så Ruslands aggressive fremfærd betyder, at der er mange drone- og missilangreb, hvilket betyder, at civile ukrainere i hele landet er truet, siger han og fortsætter:

- Derfor er det ikke rigtigt, når man siger, at truslen er blevet mindre.

Han fremhæver, at der jævnligt er missilangreb i det centrale og vestlige Ukraine, hvilket er de områder, regeringen vil sende ukrainere hjem til.

RITZAU