Regeringen siger nej til DF-borgerforslag om billigere benzin
I stedet for at sænke benzin- og dieselpriserne vil regeringen forhøje befordringsfradraget.

I stedet for at sænke benzin- og dieselpriserne vil regeringen forhøje befordringsfradraget.

De fire regeringspartier kommer til at stemme nej til forskellige beslutningsforslag stillet af Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne, der skal sænke afgifter på benzin og diesel.
Det siger skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt (M) i Folketingssalen torsdag.
Her behandles i alt tre beslutningsforslag om temaet - heriblandt et borgerforslag fra Dansk Folkeparti.
- Vi er enige om, at der skal gøres noget, men har så valgt at gøre det på en anden måde, siger Jakob Engel-Schmidt.
Han henviser til regeringens bud på at hjælpe "de danskere, der er hårdest ramt af stigende benzin- og dieselpriser", som det lyder i regeringsgrundlaget.
Regeringen vil i stedet bruge to milliarder kroner på at forhøje befordringsfradraget – også kaldet kørselsfradraget – midlertidigt resten af året.
Det lovforslag er også blevet førstebehandlet i Folketingssalen torsdag.
Dansk Folkeparti har længe talt for, at afgifterne skal ned på benzin og diesel.
Partiet har også taget alternative metoder i brug ved at stille et borgerforslag om det, hvilket over 50.000 borgere har skrevet under på.
- I begyndelsen var jeg en lille smule bekymret. Jeg skal love for, at min bekymring blev gjort til skamme. Det gik over stok og sten med, at danskerne skrev under, siger formand Morten Messerschmidt (DF) i Folketingssalen.
Han siger, at "danskerne har vundet en kæmpe sejr" ved, at forslaget nu er i Folketinget.
Men med nej fra de fire regeringspartier ser det ikke ud til, at der kommer et flertal for forslaget.
For støttepartiet Enhedslisten har også meddelt, at det vil stemme for regeringens forslag om at forhøje befordringsfradraget. Dermed er der flertal for det.
/ritzau/