Sjældent er det sket i dansk politik, at to partiledere er røget så gevaldigt i flæsket på hinanden, som det har været tilfældet de seneste dage.

Omdrejningspunktet er Dansk Folkepartis hjemrejseudspil, hvor Martin Lidegaard (R) og Morten Messerschmidt har rettet skarpt mod hinanden.

Morten Messerschmidt truer politisk modstander med søgsmål.
Morten Messerschmidt truer politisk modstander med søgsmål. Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Sågar i en sådan grad, at Messerschmidt truede Radikale Venstre-lederen med et søgsmål. 

»Jeg giver dig 24 timer fra nu til at dementere det, ellers vil der blive udtaget injuriesøgsmål imod dig,« sagde han.

Efter et døgn holdt DF-formanden tilsyneladende sit ord med beskeden: 

»Vi ses i retten, Martin Lidegaard,« skriver han i et nyt opslag på det sociale medie X.

B.T.s politiske analytiker, Henrik Qvortrup, mindes ikke før at have set, at to politikere kan risikere at tørne sammen i retten på den måde.

Ifølge ham er der dermed tale om en markant eskalering fra en normal politisk diskussion.

»Tænk, hvis retten siger, at der ikke er noget problem. Så står Messerschmidt med skægget i postkassen,« siger han og fortsætter:

»Der er selvfølgelig også en risiko for Lidegaard, men jeg tror, at hans vælgere synes, det er ærefuldt nok at tabe til DFs formand.«

Martin Lidegaard forholder sig dog til eskaleringen med 'ro i maven':

'Jeg gjorde opmærksom på, hvor utroligt dyrt det vil blive at internere så mange mennesker. Men nu føler Messerschmidt sig åbenbart meget misforstået,' skriver han tirsdag på Facebook.

'S tør ikke være uenige'

Det var i sensommeren sidste år, at DF præsenterede sit hjemrejseudspil, også kaldet remigrationsudspil.

Sidenhen er der sat strøm til debatten igen, efter partiformand Morten Messerschmidt uddybede udspillet i Weekendavisen.

Og ifølge Henrik Qvortrup så har Dansk Folkeparti nu placeret Mette Frederiksen lige der, hvor de vil have hende:

»Dansk Folkeparti har sat Socialdemokratiet skakmat ved at komme med et udlændingeudspil, der tvinger Socialdemokratiet til at sige 'der kan vi ikke være med længere'.«

Det skyldes, at Socialdemokratiet gennem flere år har forsøgt at positionere sig som stramme på udlændingeområdet.

Partiet vil derfor ikke erklære sig direkte uenig, selvom de er nødt til at forholde sig til udspillet, uddyber Qvortrup. 

»Bemærk, hvordan Socialdemokratiet afviser udspillet. Det gør de ved at nævne formelle grunde til, at det ikke kan gennemføres,« siger han og fortsætter:

»De kalder det ikke umenneskeligt, uetisk eller amoralsk, og det er, fordi de ikke tør erklære sig uenige med indholdet i DF's forslag,« vurderer Henrik Qvortrup.

Han vurderer dog, at det er højest usandsynligt, at der kan findes et flertal for hjemrejseudspillet i Folketinget. Det udgør dog alligevel en trussel for Socialdemokratiet på vælgerfronten.

»Der er rigtig mange, der synes, det her er et forkert forslag, men der er også et kæmpe publikum, der synes, det er fornuftigt, og det er det vælgerhav, Dansk Folkeparti lige nu fisker i.«