Statsminister Mette Frederiksen (S) fik onsdag aften hul igennem til Donald Trump, som hun havde en længere telefonsamtale med. 

Ifølge B.T.s politiske analytiker Henrik Qvortrup bør man hæfte sig ved tre ting.

»Først og fremmest at den fandt sted. Det må være resultatet af noget benhårdt benarbejde fra diplomatiets side,« siger han. 

Det var efter partiledermødet torsdag i sidste uge, at Mette Frederiksen oplyste, at regeringen havde rakt ud til den kommende amerikanske præsident, Donald Trump, efter trusler mod Danmark. 

Og efter en uges tid lykkedes det altså så onsdag at få hul igennem, hvor det blev til en længere samtale på 45 minutter, som statsministeriet har oplyst.

Til det siger B.T.s politiske analytiker som sit andet indspark:

»Det slår mig også, at samtalen var 45 minutter lang. Det er ikke entydigt noget godt signal. For hvis det hele bare havde været en storm i et glas vand, en misforståelse, så havde det ikke taget 45 minutter,« siger Henrik Qvortrup. 

Sidste gang den danske statsminister talte med Donald Trump, var i forbindelse med sidstnævntes sejr ved det amerikanske præsidentvalg i november sidste år. 

Dengang sagde hun, at det havde været en »god samtale.«

Sådan lød det ikke helt onsdag aften.

Efter telefonsamtalen gav Mette Frederiksen interview til TV 2. Her fortalte hun, at samtalen havde været »alvorstung og ligefrem.«

»Er det en anden måde at sige på, at de skændtes? Vi ved det jo ikke. Men man kunne i hvert fald mærke på hende, at der er ikke noget 'så er den ged barberet' over det,« siger Henrik Qvortrup med sin tredje og sidste pointe:

»Der kan komme meget mere ud af det her.«