Som det ser ud i skrivende stund, bliver republikaneren Donald Trump igen præsident i USA.
Og selvom statsminister Mette Frederiksen (S) allerede har ønsket Trump tillykke, kan det skabe store problemer for hende, at han efter alt at dømme igen vil være at finde i Det Hvide Hus.
Sådan lyder vurderingen fra B.T.s politiske analytiker, Henrik Qvortrup.
Han har læst Mette Frederiksens officielle lykønskning til Donald Trump. Ordene i den er tydeligt vejet på en guldvægt, siger Qvortrup.
»På den ene side siger hun det, hun skal sige, nemlig tillykke,« siger Henrik Qvortrup og fortsætter:
»Men samtidig får hun også adresseret spørgsmålet om Ukraine, som er det, der bekymrer hende mest. Hun har jo mere i klemme end de fleste andre i det spørgsmål.«
I lykønskningen, som Statsministeriet onsdag morgen har udsendt på vegne af Mette Frederiksen, lyder det blandt andet, at statsministeren ser frem til at 'styrke forsvarssamarbejdet' med USA.
'Samtidig er der behov for et fortsat tæt globalt samarbejde i en verden, hvor Rusland opfører sig stadig mere aggressivt med øget støtte fra Iran og Nordkorea. Det gælder særligt i Ukraine, hvor der er behov for at fortsætte vores støtte til deres frihedskamp,' står der endvidere i lykønskningen.
Donald Trump har under valgkampen givet udtryk for, at han vil stoppe den amerikanske støtte til Ukraine. Det er netop det valgløfte, som Mette Frederiksen er bange for, at Trump indfrier, vurderer Qvortrup.
Frederiksen har nemlig investeret meget politisk kapital i spørgsmålet om at sikre den nødvendige støtte til Ukraine i krigen mod Rusland.
»Hvis man forestiller sig, at Trump trækker støtten, så kan det blive en meget dyr omgang for Danmark. Hvis vi sammen med resten af Europa skulle stå for støtten til Ukraine, ville det være en helt umulig opgave,« forklarer Henrik Qvortrup.
»Det er derfor, at Mette Frederiksen sender et signal til Trump om, at han ikke må glemme Ukraine,« tilføjer han.
Dog noterer Qvortrup sig også, at Frederiksen i sin lykønskning også forsøger at 'please' Trump ved at give udtryk for, at Danmark og Europa skal kunne stå på egne ben rent militært.
Inde i B.T.s liveblog samler vi de seneste resultater, reaktioner og målinger. Følg med lige HER.