Den person, der er sigtet for chikanekørsel i en grå varevogn over for den bil, Danmarksdemokraternes formand, Inger Støjberg, sad i, slipper med en bøde.

Det oplyser Thomas Kristensen, der er kommunikationschef i Midt- og Vestsjællands Politi. 

»Vi kan oplyse, at personen er sigtet efter færdselslovens bestemmelser om ikke at optræde hensynsfyldt og udvise agtpågivenhed,« skriver han i en mail til B.T. 

»På den baggrund er der lagt op til, at sagen kan afgøres med et bødeforlæg,« tilføjer han. 

Det var onsdag 10. september klokken 12.15, at Inger Støjberg og hendes chauffør blev udsat for at to personer i en grå varevogn forsøgte at presse deres bil ud i autoværnet ved motorvejen tæt på Ringsted.

»Ham der sad på passagersædet gav mig en fuck-finger,« sagde Støjberg til B.T. 

Hun oplyste også, at det var to mænd med indvandrerbaggrund, der sad i den grå kassevogn.

Inger Støjberg havde ikke selv set nummerpladen på varevognen, men Midt- og Vestsjællands kom i besiddelse af nummerpladen af et vidne.  

Ifølge Anklagemyndigheden er bøden for 'ikke at have optrådt hensynsfuldt og udvist agtpågivenhed' som bilist på 1.000 kroner.

Så det er altså beløbet føreren af varevognen skal betale.