Martin Lidegaard (R) kritiserer nu regeringen for at have for lidt fokus på civilforsvar i forbindelse med hybridkrig.
Det kommer efter dronehændelsen over Københavns Lufthavn mandag aften, der bliver beskrevet som 'meget, meget alvorlig' af myndighederne.
Det siger den tidligere udenrigsminister og nuværende radikale partileder til B.T.
»Vi er nødt til at styrke vores civilforsvar og beredskabet i bredeste forstand. For det mest sandsynlige i den her verden er ikke en traditionel krig med Rusland, men vi risikerer en form for hybrid krigsførelse med angreb på vores kritiske infrastruktur eksempelvis,« siger Martin Lidegaard til B.T. og fortsætter:
»Derfor er jeg fuld af undren over, at det ikke fylder mere i regeringen. Det var også derfor, at jeg reagerede lidt i sidste uge på meldingen om 'paradigmeskiftet.'«
På et pressemøde annoncerede statsminister Mette Frederiksen det såkaldte »paradigmeskifte« i dansk sikkerheds- og udenrigspolitik.
Groft sagt handler skiftet om, at man fra dansk side nu for første gang vil erhverve sig længererækkende præcisionsvåben, der kan lave forebyggende angreb – mod eksempelvis Rusland.
Men ifølge Martin Lidegaard bør regeringen i stedet for at holde pressemøde om et »paradigmeskifte« fokusere sine kræfter på investeringer i civilforsvaret.
»Måske skal vi have sat mere af til vores civilforsvar i stedet. Det er den lære, vi skal tage foreløbig. For uanset om det er en anden statsmagt eller en politisk gruppe, der står bag, så er det der, vores fokus på være.«
I en skriftlig kommentar reagerer Socialdemokratiets politiske ordfører på kritikken.
»Myndighederne arbejder intensivt med dronehændelsen, som er et alvorligt anslag mod vores kritiske infrastruktur. Et anslag som desværre siger meget om den tid, vi lever i, hvor flere europæiske lande oplever sabotage og cyberangreb,« udtaler han og fortsætter:
»Det er klart, at vi som land løbende skal diskutere og investere i kapaciteter, så vi kan imødegå enhver tænkelig trussel mod Danmark.«