Søndagen startede ellers smukt ud, men for politiker Pia Olsen Dyhr (SF) endte den med blod i hele hovedet.
Sådan skriver hun på Facebook.
SFs partileder var nemlig ude at ride med sin 'ridemakker' Christina, da hun fik en gren i hovedet og derfor faldt ned af hesten Ruth i nogle træstubbe.
'Jeg er glad for, at jeg både havde hjelm og rygbeskytter på. Ellers var det ikke gået helt så godt...' skriver hun.
Hun skriver videre, at Christinas blik understregede alvoren af skaden.
'Så vidste jeg, at den var gal. Jeg var fyldt med blod i hele hovedet.'
Derfor hoppede Pia Olsen Dyhr hurtigt på hesten igen, red tilbage og tog direkte til skadestuen, hvor hun efterfølgende blev sendt til hospitalet i Glostrup.
Og her lød dommen fra lægen, at Pia Olsen Dyhr havde fået sig et brækket venstre ribben og et blåt øje, der krævede to sting.
Nu er hun sygemeldt de kommende dage, skriver hun videre.
'Kroppen skal have lidt ro. Men jeg er ok, og jo jeg kommer til at ride igen. Men nok først om et stykke tid,' skriver hun.
'Jeg kommer helt sikkert hurtigt tilbage og klar til valgkamp igen.'