Venstre-veteran Søren Pind ligner en mand, der ikke er uinteresseret i at overtage tjansen som formand for Venstre, hvis Troels Lund Poulsen skulle slippe tøjlerne.

Sådan lyder vurderingen fra B.T.s politiske analytiker Henrik Qvortrup i kølvandet på den bombe, der søndag ramte Venstre i form af Søren Gades exit fra Folketinget.

»Det er jo langt fra sikkert, at det er sådan, det ender. Men jeg synes, at hans gøren og laden afspejler en potentiel interesse i at overtage. Men der er mange ting, der skal falde i hak, og der er masser af overvejelser, man i så fald skal gøre sig i Venstre.«

Der blev sat ild til spekulationerne om, hvorvidt den tidligere Venstreminister kunne finde på at komme ind fra højre, da hovedpersonen selv har været lidet afvisende i en podcast:

»Det tror jeg ikke, Venstre har noget som helst ønske om. Jeg vil sige, jeg har det for godt til det nu. Vi må se. Jeg er aldrig afvisende,« lød det i podcasten Mads & A-holdet.

Ifølge Henrik Qvortrup bør partiet dog være opmærksom på, at der er tale om en mand, der spreder mere, end han samler.

Henrik Qvortrup er B.T.s politiske analytiker. Foto: Jon Wiche

»Man kan godt hævde, at Troels Lund Poulsen ikke er en flamboyant type. Spørgsmålet er bare, om Søren Pind er en, der deler vandene for meget.«

Henrik Qvortrup er dog ikke bleg for at pege på de potentielle fordele, der kunne ligge i den eventuelle afløser:

»Styrken vil være, at han er karismatisk og kan kommunikere. Det ville ikke være godt nok, hvis partiet lå til 30 procent. Men det gør de som bekendt ikke, og så er det ikke helt tosset med en, der appellerer til en mere snæver kreds af særligt storbyvælgere.« 

På det seneste er der også en anden detalje, der har pustet til spekulationerne. 

Partiets mangeårige fremtrædende medlem og politisk kommentator Jarl Cordua har lagt mærke til, at Pind har lavet et taktisk ryk på et særligt vigtigt område for Venstre.

»Det er min klare opfattelse, at Søren er et andet sted i sit liv. Som småbørnsfar og med sin erhvervskarriere. Men når den her samtale opstår, skyldes det nok også, at Søren har skrevet noget pænt om landbruget i Berlingske.«

Jarl Cordua, der selv er ven med Søren Pind, fortæller, at han er stødt på »visse kredse i Venstre, som derfor er begyndt at tale« om Pind som en mulig overtager.

»Man snakker i krogene. Altså: Hvis det ikke skal være Troels Lund eller Stephanie Lose, hvem har vi så ellers? Er der nogen, der på mirakuløs vis kan forene land og by?«

»Søren har tidligere grebet ud efter formandsposten. Men det er mere end ti år siden, og øjeblikket kom aldrig. Men han kan helt sikkert godt lide at blive omtalt som et muligt bud, og jeg tror, det er meget flatterende for ham at blive nævnt,« siger Cordua om sin ven Søren Pind. Foto: Asger Ladefoged

Cordua fortsætter:

»Søren har tidligere grebet ud efter formandsposten. Men det er mere end ti år siden, og øjeblikket kom aldrig. Men han kan helt sikkert godt lide at blive omtalt som et muligt bud, og jeg tror, det er meget flatterende for ham at blive nævnt.«

Søren Pind har en lang historie i Venstre, som han har været medlem af siden 1994. 

Den unge politiker havde dengang en oprørsk profil og var med til at formulere ti liberale teser, som skulle gøre op med Anders Foghs Rasmussens midtsøgende strategi.

Siden blev han betroet flere ansvarstunge roller, herunder fire ministerposter, indtil han trak sig som uddannelses- og forskningsminister og fra politik i det hele taget i 2018.

»Som ven vil jeg altid have et svagt punkt for Søren, og jeg tror da også godt, at han kan lide, at der er nogen, der synes, han kunne løse den opgave. Men tror jeg helt inderst inde, at han ønsker det? Nej, det tror jeg ikke.«

B.T. har rakt ud til Søren Pind for en kommentar til denne artikel. Det har han ikke ønsket.

B.T. Valgkamp

Mens Troels Lund Poulsen (V) indkalder til krisemøde, bliver der spekuleret i hans afløser. Og her er et vildt navn dukket op. Qvortrup kommer med det friske bud på en ny formand for V, inden vi vender det seneste drama i de socialdemokratiske kaffeklubber. Joachim B. Olsen udlægger teksten, inden vi kigger nærmere på De Radikales deep dive i, hvad Dansk Folkeparti liker på TikTok. Det sker forud for, at der i morgen falder dom i injuriesagen mellem Martin Lidegaard og Morten Messerschmidt. Og så har LA taget S på ordet - og sengen? Vært: Simon Richard Nielsen, chefredaktør på B.T. Gæster: Henrik Qvortrup, politisk analytiker på B.T. Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T. Emilie Jäger, politisk redaktør på B.T. Journalister: Maria Asmine Dam og Thilde Ovens Podcastredaktør: Maria Asmine Dam Producer: Frederik Riis Jakobsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.