Morten stod uden vand i flere varme timer: 'Vi fyldte spande, hvis nu det forsvandt igen'
Da vandet forsvandt to aftener i træk, begyndte Morten at fylde spande og købe vand. Nu opfordrer han andre til at tænke over deres vandforbrug.

Da vandet forsvandt to aftener i træk, begyndte Morten at fylde spande og købe vand. Nu opfordrer han andre til at tænke over deres vandforbrug.

Da Morten Wiberg fredag aften åbnede for vandhanen, kom der ikke så meget som en dråbe. Det samme gentog sig lørdag.
Han befandt sig i sit sommerhus i Nordvestsjælland, da han ved 19-tiden fredag første gang tændte for hanen, og intet kom ud.
»Så bliver man da lidt overrasket. Det var irriterende, og jeg var bekymret for, om der var et stort brud et eller andet sted,« siger Morten Wiberg til B.T.
Derfor ringede han til vandværket, som oplyste, at et stort vandforbrug i området betød, at husene sidst på ledningsnettet i en periode mistede vandtrykket.
Efter et par timer kom vandet tilbage fredag.
Det samme skete imidlertid igen lørdag. Derfor har Morten Wiberg set sig nødsaget til at opbygge et lille vandlager. Bare for en sikkerheds skyld.

»Jeg måtte ind og købe noget vand i et supermarked. Og da vandet så kom tilbage, samlede vi lidt i nogle spande, hvis nu det skulle forsvinde igen,« forklarer han.
Over for B.T. bekræfter driftsbestyrer Martin Christensen fra det lokale Skamlebæk Vandværk, at flere kortvarigt ikke havde vand i weekenden.
»Det er første gang i 40 år, at det her sker,« lyder det fra driftsbestyreren.
Morten Wiberg var således ikke den eneste, der fandt sig selv uden vand i weekenden. Derfor håber han også, at folk vil overveje deres vandforbrug.
»Siden lørdag har der ikke været nogen problemer, men særligt i denne varme er det vigtigt, at man ikke bruger vand på 'nice to have'-ting. Det er et spørgsmål om at skabe opmærksomhed omkring det, være lidt ansvarlig og for eksempel ikke lige vaske bilen.«
I en opdatering på Skamlebæk Vandværks hjemmeside opfordres der også til at være sparsommelig:
»For at sikre, at alle fortsat har adgang til vand til de mest nødvendige formål, beder vi jer venligst om at begrænse forbruget af vand, indtil forholdene er normaliseret,« skriver de og fortsætter:
»Vi opfordrer særligt til, at man undgår ikke-nødvendigt vandforbrug, herunder: Vanding af haver, bilvask, fyldning af pools eller bassiner.«
B.T. har tidligere talt med 84-årige Hanne Risør, der bor i lokalområdet og har været bekymret over situationen:
»Det påvirker mig. For eksempel når jeg går ud i mit køkken og tænder for vandet, og når jeg står under bruseren. Måske behøver jeg ikke at gå i brusebad hver dag.«