Mette Frederiksens beslutning om at nedslagte alle 15 millioner mink i Danmark kan slå et stort hul i den danske statskasse.

I sidste ende kan regningen løbe op i et mindre tocifret milliardbeløb, efter de danske minkavlere onsdag eftermiddag fik den dystre nyhed.

»I mister livsværk, som i nogle tilfælde er gået i arv gennem flere generationer. Det er en sorgens dag for jer og for alle, der arbejder i mink-erhvervet. Det er regeringen bevidst om,« sagde Mette Frederiksen til minkavlerne.

Den drastiske beslutning kom, efter at en muteret coronavirus fra mink har spredt sig til mennesker i Nordjylland. Den kan ifølge SSI være en trussel for virkningen af en coronavaccine.

I Brovst havde myndighederne i begyndelsen ingen containere til de aflivede mink. De blev i stedet efterladt på jorden.
I Brovst havde myndighederne i begyndelsen ingen containere til de aflivede mink. De blev i stedet efterladt på jorden. Private photo

Men det vil koste milliarder at erstatte de mink, der nu skal aflives.

»Såfremt alle danske minkbesætninger (cirka 1.100) aflives som led i smittebekæmpelse, vil det koste staten 2,3-2,8 milliarder kroner i umiddelbare erstatninger til besætningerne for dyr og driftstab,« skriver fødevareminister Mogens Jensen i et folketingssvar.

Derudover vil det koste 2,4 milliarder kroner, og dermed omkring fem milliarder i alt, hvis alle bure og farme skal rengøres og desinficeres, står der i svaret.

Men milliardregningen er langtfra gjort op endnu.

Mink på minkfarm før politiet tiltvang sig fredag adgang til Thorbjørn Jepsens minkfarm på Drøvten i Gjøl, den 9. oktober 2020. Her ses Thorbjørn Jepsens mink kort før politiet klippede låsen til hans port op.. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)
Mink på minkfarm før politiet tiltvang sig fredag adgang til Thorbjørn Jepsens minkfarm på Drøvten i Gjøl, den 9. oktober 2020. Her ses Thorbjørn Jepsens mink kort før politiet klippede låsen til hans port op.. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix) Henning Bagger

Tirsdag annoncerede regeringen, at der kommer store hjælpepakker til de slagne minkavlere. Det gælder bl.a. lønkompensation, kompensationen for faste udgifter og krisehjælp på længere sigt. Det gælder også for alle følgeerhvervene, som også er lagt ned efter dødsstødet til dansk minkavl.

»Corona har ramt minkbranchen hårdt og uretfærdigt. Det er vigtigt, at sige, at regeringen vil sikre den nødvendige hjælp,« sagde erhvervsminister Simon Kollerup på pressemødet onsdag.

Til milliardregningen skal regeringen også lægges de 4-10 milliarder, som minkerhvervet indbringer i eksportindtægter hvert år. Dem må Danmark nu vinke farvel til.

Men den allerstørste udgift er endnu ikke bragt på bordet.

Den nyvalgte viceformand for Landbrug & Fødevarer Thor Gunnar Kofoed fra Nexø på Bornholm, fotograferet onsdag den 8. november i Herning.. Ministrene flokkes om landmændene, når Landbrug & Fødevarer den 7.-8. november holder delegeretmøde i Herning. Det sker efter et selv for landbruget usædvanligt skidt år rent økonomisk.. (Foto: Landbrug & Fødevarer/handout/Ritzau Scanpix)
Den nyvalgte viceformand for Landbrug & Fødevarer Thor Gunnar Kofoed fra Nexø på Bornholm, fotograferet onsdag den 8. november i Herning.. Ministrene flokkes om landmændene, når Landbrug & Fødevarer den 7.-8. november holder delegeretmøde i Herning. Det sker efter et selv for landbruget usædvanligt skidt år rent økonomisk.. (Foto: Landbrug & Fødevarer/handout/Ritzau Scanpix) Landbrug & Fødevarer/handout

Hos både Landbrug & Fødevarer og Danske Minkavlere mener man, at regeringens nedslagtning af mink er et endeligt dødsstød til branchen.

»Det er en de facto varig nedlukning og afvikling af pelsdyrerhvervet, og vi må umiddelbart se det som en ekspropriation af alle de berørte bedrifter og virksomheder. Det er alle disse menneskers livsværk, deres hverdag, deres arbejde, ja hele deres fundament, som fjernes. Det er en sort dag for os alle og for Danmark,« siger Tage Pedersen, formand for Danske Minkavlere.

Ekspropriation vil sige, at staten nedlægger et erhverv og dermed er forpligtet til at købe bygninger og jord, som knytter sig til erhvervet.

Hvis det er tilfældet, vil staten være tvunget til at tilbyde minkavlerene at opkøbe deres minkfarme, som nu er tæt på værdiløse.

»Det er jo ikke kun minkene, der bliver nedslagtet. Det er lige så vel generationer af minkavlere, som får nedslagtet deres levegrundslag. De står nu med gældsatte minkfarme uden mink. Så vi mener, at staten skal tilbyde at opkøbe dem,« siger Thor Gunnar Kofoed, viceformand i Landbrug & Fødevarer.

Der findes cirka 1.100 minkfarme, som hver især har en værdi på et mindre millionbeløb.