Mette Frederiksens rokade har udløst uro: Vreden ulmer internt i Socialdemokratiet
Mette Frederiksen slap gennem gruppemødet uden åben kritik. Men bag kulisserne lever utilfredsheden videre.

Mette Frederiksen slap gennem gruppemødet uden åben kritik. Men bag kulisserne lever utilfredsheden videre.

Statsminister Mette Frederiksen er under hårdt internt pres i Socialdemokratiet. Og presset er på ingen måde stilnet af efter partiets gruppemøde torsdag formiddag.
Et gruppemøde, der ellers gik relativt roligt for sig i den forstand, at der ikke var nogen, der i løbet af den halve time, mødet varede, tog ordet og kritiserede partibossen.
Men ifølge B.T.s oplysninger betyder det ikke, at stormen er redet af. Tværtimod.
En ting er, at partiformanden har valgt at bytte rundt på Nicolai Wammens og Peter Hummelgaards ministerposter og dermed har blandet sig i valget af sin efterfølger.
Det er dramatisk i sig selv, og det vækker opsigt hos B.T.s politiske analytiker, Henrik Qvortrup, at hun på vej til mødet antydede, at så længe hun er formand for partiet, blander hun sig i, hvad hun vil.
»Nu bliver det forbudte ord, magtfuldkommen, taget i brug igen. Sågar af partifæller. Hun signalerer, at folk skal pakke deres utilfredshed sammen, og fordi hun har en stor magt, så skal de nok rette ind. Men det forsvinder utilfredsheden ikke af,« siger Qvortrup.

Noget andet er, at Frederiksen har valgt at give sparket til samtlige af partiets udlændingepolitiske strammere. Hverken Kaare Dybvad Bek, Rasmus Stoklund, Mattias Tesfaye - eller Frederik Vad - er således at finde i regeringen.
Ifølge B.T.s oplysninger spekulerer flere i den socialdemokratiske folketingsgruppe derfor på, hvor meget - eller rettere lidt - disse værdikrigere vil blande sig i udlændingedebatten fremover, nu hvor de sidder tilbage med en følelse af, at de har fået en fyreseddel.
I stedet er valget faldet på Morten Bødskov som ny udlændinge- og integrationsminister.
En mand, der ganske vist er blevet fremhævet som en »strammer«, men som af flere i den socialdemokratiske folketingsgruppe i hvert fald ikke ses sådan.
Tværtimod er der internt en opfattelse af, at Morten Bødskov bevidst ikke har kastet sig ind i udlændingedebatten - blandt andet af frygt for at tabe stemmer på Vestegnen, hvor han er opstillet.
Flere nævner også Bødskovs offentligt beskrevne deltagelse i et »kønsopdelt« vælgermøde med koranrecitationer og bøn. En episode, der - insinueres det - aldrig ville have været sket for en af de sande værdikrigere.
Men uagtet hvad de interne stemmer selv siger, så bør man, ifølge Henrik Qvortrup, dog huske på, at Rasmus Stoklund, der tidligere bar tjansen som udlændinge- og integrationsminister, nu er blevet udnævnt til politisk ordfører for partiet.
»Jeg synes, at sagen tager sig en anelse anderledes ud efter den nyhed. For man må sige, at Stoklund kommer nu til at være i en situation, hvor han skal parere alle angrebene fra Dansk Folkeparti. Det er ikke helt dumt,« siger Qvortrup og fortsætter:
»Hvis man ser på, hvor meget en politisk ordfører - særligt en værdikriger som Stoklund - udtaler sig og fylder i medierne sammenlignet med en ressortminister, så kommer det til at være ham, der tegner billedet af Socialdemokratiets udlændingepolitik.«
Ikke desto mindre ulmer vreden i dele af Socialdemokratiet. Og intet tyder på, at den er ved at stilne af.
Du kan lytte til B.T. Valgkamp på B.T.dk, Spotify , Apple Podcast, Youtube eller ved at trykke 'lyt' herunder: