Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og syv andre ministre var torsdag til stede i Mjølnerparken i København for at præsentere regeringens ghettoudspil.

22 tiltag skal ifølge regeringen være med til at afskaffe ghettoerne helt i 2030.

Fredag indledes de politiske forhandlinger om udspillet. Det sker hos økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA).

Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, mener, at der nu er en unik mulighed for at løse ghettoproblemerne.

- Nu har vi fremlagt vores udspil, og så har regeringen fremlagt sit.

- Begge udspil afspejler det vigtigste - nemlig at alvoren har lagt sig over Christiansborg, i forhold til hvor stor en udfordring parallelsamfund er. Derfor tager jeg grundlæggende godt imod regeringens udspil, siger hun.

- Jeg tror, at vi har en unik mulighed for at sætte os ned i et forhandlingslokale og rent faktisk lave noget, der virker.

- Vi kommer ikke til at skyde noget ned fra start, men vil i stedet appellere til, at der indkaldes til store, brede forhandlinger om det her, siger Mette Frederiksen.

/ritzau/