Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, er meget tilfreds med, at hans parti ifølge valgstedsmålinger fra DR og TV 2 kan se ind i en mulig tredobling i forhold til de 2,6 procent, partiet fik ved valget i 2022.

- Dansk Folkeparti er tilbage, siger han.

I TV 2's valgstedsmåling klokken 20 står Dansk Folkeparti til at få 7,6 procent af stemmerne, mens partiet i DR's valgstedsmåling får 7,5 procent.

Stadig er der dog langt til et flertal til blå blok, og det ærgrer ham meget.

Spørgsmål: Du er fokuseret og indstillet på en fireårig oppositionsperiode nu?

- Jeg kæmper for Danmark, både i medvind og modvind. Det har jeg gjort alle mine år i politik. Hvis det er det, danskerne vil nu, så spiller jeg med på det. Og jeg går gerne i opposition.

Spørgsmål: Du er ikke ked af, at det bliver måske fire år uden magtfulde poster?

- Det er det smukke ved demokrati, at det er smukt, selvom man taber. Jeg synes, danskerne har truffet et forkert valg i aften. Jeg synes, blå blok skulle have vundet, siger Morten Messerschmidt.

Han er af nogle blevet beskyldt for at gå enegang i blå med blandt andet det ultimative krav om, at Moderaterne skal holdes uden for indflydelse.

Spørgsmål: Er det vigtigere for dig, at DF går frem, end at Danmark får en blå regering?

- Der er ikke nogen blå regering, for der er ikke noget flertal. Det er så enkelt, og nu handler det om at sørge for, at den regering, der måtte komme, ikke begår lige så mange dumheder, som den tidligere har gjort.

- Det kræver en stærk opposition, og det er derfor, jeg appellerer til, at de blå partier nu står sammen og udgør den opposition. Det er en vigtig del af et demokrati, at der er nogen, der korrigerer de fejl, som en regering måtte begå, siger Morten Messerschmidt.

Dansk Folkeparti har været gennem nogle hårde år, hvor partiet i 2022 mistede adskillige folketingsmedlemmer, der gik over til Inger Støjberg og Danmarksdemokraterne.

Men nu lysner det tilsyneladende for det engang så forkætrede parti, der ved valget i 2015 blev det største parti i blå blok og siden holdt VLAK-regeringen i kort snor.

- Det er den største fremgang, jeg kan mindes. Det er et kæmpe rygstød i forhold til det, vi satte i søen for tre-fire år siden. Imens vi har set en regering med Lars Løkke og Mette Frederiksen, der flår Danmark i stykker, siger Morten Messerschmidt.

/ritzau/