Blå vælgere foretrækker Messerschmidt som statsminister
Det er dog stadig for tidligt at tale om Messerschmidt som statsministerkandidat, lyder det fra Dansk Folkepartis politiske ordfører, Peter Kofod.

Det er dog stadig for tidligt at tale om Messerschmidt som statsministerkandidat, lyder det fra Dansk Folkepartis politiske ordfører, Peter Kofod.

Dansk Folkeparti har vind i sejlene.
Mandag i denne uge viste en meningsmåling fra Voxmeter, at partiet står til 12,4 procent af stemmerne, hvis der var valg i dag, hvilket ville gøre partiet det største i blå blok.
Det er den største opbakning til partiet i syv år, og ville være en markant fremgang fra de 9,1 procent, som Dansk Folkeparti fik ved folketingsvalget i marts i år.
Men det er ikke blot partiet, der er populært blandt vælgerne.
Morten Messerschmidt er nemlig den partileder, som flest blå vælgere ønsker som statsminister.
Det viser en ny meningsmåling, som Epinion har lavet for Danmarks Radio og Altinget, hvor 20 procent af de blå vælgere svarer, at de foretrækker Morten Messerschmidt som statsminister.
Og det er altså en smule mere end de 18 procent, som foretrækker Venstres formand Troels Lund Poulsen.
Det er dog alligevel for tidligt at snakke om Messerschmidt som statsministerkandidat, lyder det fra Dansk Folkepartis politiske ordfører, Peter Kofod.
»Alt det der tamtam om, hvem der så skal være den store kalif om tre-fire år, når vi forhåbentlig vinder næste valg, det skal vi jo nok få anledning til at tale om inden,« siger han til Danmarks Radio.
Målingen er foretaget mens og efter, at sagen med Morten Messerschmidt møde med den montenegrinske prorussiske partileder Vladislav Dajković.