I mange år var det Martin Henriksen, der tog de tørre tæsk i medierne, når der var kritik af Dansk Folkeparti. 

Nu er det eks-politikeren selv, der er ude med riven efter sit gamle parti. Dermed vokser koret af kritikere af DFs opsigtsvækkende beslutning om at mørklægge en del af sit landsmøde for pressen.

Beslutningen er blevet kaldt for »helt utrolig udansk« af Dansk Journalistforbunds forperson, og nu er koret af kritikere blevet én eks-DF'er rigere.

Martin Henriksen siger til B.T., at han finder beslutningen »voldsom« og »problematisk«:

»Grundlæggende må Dansk Folkeparti selv om, hvad de gør. Men jeg ser det som et udtryk for, at DF i højere grad er blevet et parti, der handler om underholdning frem for indhold. Derfor forsøger de nu at undertrykke alt, der kan forstyrre det billede.«

Han fortsætter:

Kritikken fra den tidligere partifælle preller af på Peter Kofod. Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

»Det er voldsomt og problematisk, at man lukker ned for medlemmer, der gerne vil på talerstolen, blive hørt og bruge den platform. Det er selvfølgelig naturligt for ledelser i partier at forsøge at mingelere lidt, men der er forskel på dét og så på at lukke helt ned.«

Konkret er pressen nægtet adgang til den del af DFs årsmøde på lørdag i Roskilde, hvor der fremlægges regnskab og budget, og hvor der er fri debat. Den finder sted fra klokken 10 til 12.

Dermed får pressen ikke mulighed for at dække den del af årsmødet. Det er ellers ganske normalt, at medierne har adgang til hele årsmødet. Også hos andre partier.

Men DF siger, at beslutningen i virkeligheden ikke er så odiøs. Partiet ønsker bare at holde de organisatoriske dele af partiets drift for dem selv. Det er vel fair nok?

»Den frie debat for medlemmerne er en del af det program, de har mørklagt for pressen. Nu er den debat lidt mindre fri. Og jeg kan da godt huske, at I i medierne kan være vældig irriterende, men det er det, man får sin hyre for som politiker at håndtere.«

Tilbage i 2022 forlod Martin Henriksen Dansk Folkeparti efter at have tabt et kampvalg om formandsposten til Morten Messerschmidt. 

Efterfølgende har han også været medlem af Nye Borgerlige. I dag er han patruljevagt og tillidsmand hos Vagt-, og Sikkerhedsfunktionærernes Fagforening (VSL).

Hvad vil du sige til dem, der måske tænker, at du bare kommer med den her kritik, fordi du er bitter over, at du tabte kampvalget til Messerschmidt?

»Det er fint nok. Hvis nogle synes, jeg lyder bitter, så må de synes det. Det er der nok altid nogen, der vil tænke, fordi jeg ikke vandt dengang. Jeg tager det med et smil.«

B.T. har forelagt kritikken for Dansk Folkeparti. Politisk ordfører Peter Kofod (DF) udtaler:

»Jeg er fuldstændig uenig i, at vi lukker ned for debatten. Det er nærmest det modsatte, vi gør. For der er én del af årsmødet, hvor man kan være med til at drøfte politikken og ting i organisationen sammen med dem, hvor den slags har relevans,« siger han og fortsætter:

»Det har altid været sådan, at hvis man har ønsker eller kritik, så retter man det internt i partiet. Derudover er jeg også sikker på, at hvis man som medlem brændende gerne vil i medierne, så siger min erfaring mig, at det nok skal lykkes alligevel.«

B.T. har også været i kontakt med DF-veteran Pia Kjærsgaard, der ikke ønsker at kommentere beslutningen.

Ifølge B.T.s politiske analytiker Henrik Qvortrup er det et klogt træk af Dansk Folkeparti, selvom partiet lige nu indkasserer kritik.

»Det de gerne vil undgå, det er, at der er nogle landsbytosser - og sådan nogle er der stadig nogen af i DF -, der tager scenen, og der bliver sagt et eller andet helt mærkeligt. Det får de på en eller anden måde inddæmmet og kontrolleret.«

Sådan lyder vurderingen fra Henrik Qvortrup i B.T.s politiske podcast B.T. Valgkamp. Hør mere herunder:

B.T. Valgkamp

Det har været en vild uge i dansk politik. Efter Donald Trump, Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen underskrev den nye forsvarsaftale mellem USA, Danmark og Grønland, har alle opført sig som vindere. Men er de det? Det spørger vi om i dagens afsnit. Mens regeringen har solet sig i succes i New York, har det endnu engang været en hård uge for Venstre. Prikken over i’et er et sagsanlæg mellem V-koryfæet Søren Gade og hans nye kollegas mand. Vi vender dramaet i Venstre, inden vi spørger, om det i virkeligheden er smart af Dansk Folkeparti, at de i weekenden kommer til at ‘mørklægge’ dele af deres årsmøde. Vært: Simon Richard Nielsen, chefredaktør på B.T. Gæster: Henrik Qvortrup, politisk analytiker på B.T. Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T. Emilie Jäger, politisk redaktør på B.T. Journalister: Maria Asmine Dam og Josefine Buhl Brinckmann Redaktør: Maria Asmine Dam Producer: Frederik Riis Jakobsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.