Mads Strange scorer post i Liberal Alliance
»Det er store sko at udfylde, og jeg glæder mig enormt meget til at arbejde for at sætte Liberal Alliances politik på dagsordenen.«

»Det er store sko at udfylde, og jeg glæder mig enormt meget til at arbejde for at sætte Liberal Alliances politik på dagsordenen.«

Mads Strange bliver ny politisk ordfører for Liberal Alliance.
Strange har tjansen, mens den hidtidige politiske ordfører Sólbjørg Jakobsen er på barsel.
Det oplyser Liberal Alliance folketingsgruppe i en pressemeddelelse.
»Det er store sko at udfylde, og jeg glæder mig enormt meget til at arbejde for at sætte Liberal Alliances politik på dagsordenen,« lyder det fra Mads Strange.
Den 26-årige LA-politiker overtager ordførerskabet allerede i dag, mens Sólbjørg Jakobsen går på barsel 26. juni.
Ifølge Ole Birk Olesen, partiets gruppeordfører, er Strange »nysgerrig, vidende, flittig, god til at forklare liberale holdninger og ambitiøs på LA's vegne«.
Mads Strange blev valgt til Folketinget for første gang ved folketingsvalget 24. marts. Her fik han 4.488 personlige stemmer.