Den 'øde ø' Lindholm, der skal huse afviste og kriminelle asylansøgere, er integrations- og udlændingeminister Inger Støjbergs (V) egen opfindelse.

Ifølge B.T.s oplysninger var det Dansk Folkepartis forhandlere, der under finanslovsforhandlingerne foreslog 'en øde ø' med henvisning til den daværende socialdemokratiske indenrigsminister Karen Jespersen kontroversielle forslag fra år 2000.

Det var så op til Udlændingeministeriet at vende tilbage med forslag. Ministeriet foreslog Lindholm i Stege Bugt ud for Kalvehave, og det blev accepteret af DF.

Der er omkring 300 ubeboede øer i de danske farvande, og beboerne i Kalvehave og Stege er temmelig oprørte over, at det lige er deres lokalområde, der skal lægge nærmiljø til ca. 100 kriminelle og frustrerede asylansøgere.

Derfor er der også indkaldt til borgermøde om sagen i Vordingborg mandag aften, hvor Inger Støjberg selv har valgt at deltage.

Integrationsminister Inger Støjberg (V) under møde i Folketingssalen, hvor der er udvidet spørgetime med statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) på Christiansborg, tirsdag den 11. december 2018.. (Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix)
Integrationsminister Inger Støjberg (V) under møde i Folketingssalen, hvor der er udvidet spørgetime med statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) på Christiansborg, tirsdag den 11. december 2018.. (Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix) Philip Davali

Inger Støjberg har ifølge B.T.s oplysninger valgt Lindholm af flere grunde.

  • For det første er det statens ø, som regeringen derfor kan disponere over.

  • For det andet er den »ledig«, fordi DTU allerede i 2013 besluttede at flytte fra øen i 2019 og nedlægge forsøgscenteret, der forsker i bl.a. mund- og klovsyge og svinepest.

  • Så er der beliggenheden. Det var vigtigt for Støjbergs valg, at øen lå et rimeligt stykke væk fra fastlandet, men heller ikke så langt, at det var nærmest umuligt at komme frem og tilbage. Lindholm ligger ca. tre km fra Kalvehave Havn.

  • Endelig betyder størrelsen noget. Øen skulle hverken være for stor eller for lille, og hvad det angår, blev Lindholms ca. syv hektar vurderet som perfekt.

Vordingborgs borgmester, Mikael Smed (S), er stærkt utilfreds med beslutningen om at placere øen i sin kommune, og han har opfordret Inger Støjberg til at genoverveje beslutningen.

Men Inger Støjberg står trods lokal modstand urokkeligt fast på sin beslutning.

Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) og Martin Henriksen (DF) ved færgelejet i Kalvehave på Sydsjælland efter besøg på øen Lindholm fredag den 7. december 2018. Regeringen og Dansk Folkeparti har præsenteret en aftale om at flytte udviste kriminelle fra Kærshovedgård til øen Lindholm ved Stege.. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix)
Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) og Martin Henriksen (DF) ved færgelejet i Kalvehave på Sydsjælland efter besøg på øen Lindholm fredag den 7. december 2018. Regeringen og Dansk Folkeparti har præsenteret en aftale om at flytte udviste kriminelle fra Kærshovedgård til øen Lindholm ved Stege.. (Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Mads Claus Rasmussen

»Jeg forstår godt bekymringen. Men det er vigtigt at sige, at udrejsecenter Lindholm bliver til noget,« siger Inger Støjberg mandag til TV2 News.

»Det ligger ikke i kortene, at det bliver flyttet. Men jeg vil gerne diskutere med borgerne, hvordan politibevogtningen skal være. Vi har en del erfaringer med os fra udrejsecenter Kærshovedgaard i Bording. Der har vi haft nogle problemer, men vi lært noget om, hvor tæt vi skal kommunikere med naboerne og lokalbefolkningen. Så vi ikke begår de samme fejl igen.«

»Jeg kan godt forstå, de er bekymrede i Kalvehave, men der kommer til at være massiv politi-tilstedeværelse både på Lindholm og på Sjællandssiden. Lindholm er optimal i min optik, men vi skal også skabe tryghed i området,« siger Inger Støjberg.

DFs udlændingeordfører, Martin Henriksen, siger til B.T., at han forestiller sig i hvert fald seks politifolk fast på Lindholm udover Kriminalforsorgens personale, og lige så mange i Kalvehave.

Karen Jespersens ide om en øde ø endte i øvrigt med, at man senere samme år oprettede Sandholmlejren, hvilket Allerøds konservative borgmester dengang var rasende over.