Det er umuligt at se en fremtidig regering uden deltagelse af Moderaterne og De Radikale.

Det siger De Radikales politiske leder, Martin Lidegaard, efter regeringsforhandlinger mandag i Statsministeriet hos den kongelige undersøger og forhandlingsleder Mette Frederiksen (S).

- Både Moderaterne og De Radikale har indset, at vi kan ikke lave nogen regering uden hinanden, siger Lidegaard uden at uddybe yderligere.

Moderaterne sidder umiddelbart med de afgørende mandater, da hverken rød eller blå blok har et flertal.

Tidligere mandag på vej ind til forhandlingerne udtalte Lidegaard, at han er åben for både en rød regering og en midterregering - begge ledet af Socialdemokratiet. Uanset hvad skal De Radikale spille en rolle, er Lidegaards ambition.

Om en midterregering er kommet nærmere mandag, ved Lidegaard ikke.

- Vi har ikke diskuteret det. Men jeg kan sige, at det, som vi nærmer os på det grønne område, det er godt set med De Radikales synsvinkel. Og det vil nok også kræve lidt, hvis vi skal have Venstre med på det, siger Lidegaard - igen uden at uddybe yderligere.

Venstre skal ind til forhandlinger senere mandag. Det sker, efter at Moderaternes leder, Lars Løkke Rasmussen, fredag havde krævet Venstre og De Konservative ind i forhandlingerne.

Mette Frederiksen har siden valget 24. marts primært forhandlet med partierne i rød blok samt Moderaterne.

Løkke finder det ikke attraktivt at lave politik på det økonomiske område med "den yderste venstrefløj", lyder det fra ham.

Venstre-formand Troels Lund Poulsen deltager ikke i mandagens forhandlinger, da han er ved at komme sig efter en øjenoperation. Næstformand Stephanie Lose, Sophie Løhde og Morten Dahlin repræsenterer Venstre til mandagens forhandlinger, oplyser partiet til TV 2.

De Konservative skal til forhandlinger tirsdag.

/ritzau/