Voldsomme naturbrande hærger i Sydeuropa, hvor flere er omkommet og over 300.000 er blevet evakueret - dette skyldes først og fremmest klimaforandringerne.

Dét er i hvert fald budskabet blandt flere medier og politikere i disse dage. Men det er forkert.

Det mener Jens Olaf Pepke Pedersen, der i årevis har forsket i klimaforandringer.

Til B.T. fortæller han, at disse da ikke er helt uvæsentlige, når vi taler om skovbrande, men det er langt fra hele sandheden:

»Vi får fortalt, at naturbrande engang var en sjældenhed i Europa, og nu ser vi det pludselig overalt. Det er forkert. Før den globale opvarmning omkring 1980'erne var der flere større skovbrande i middelhavsområdet. Der var mange brande især i Spanien i 70-80-90'erne, hvor det årlige brændte areal var langt større, end det, vi har set indtil videre.«

Som seniorforsker på DTU og som videnskabsskribent ved Weekendavisen har klimaforandringerne været omdrejningspunkt for meget af Jens Olaf Pepke Pedersens karriere.

Forsker Jens Olaf Pepke Pedersen. Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix

Og nu hvor et rekordstort areal er brændt ned i Frankrig og Maria Zuber, leder af EU's koordineringscenter for beredskab siger, at »Hele Europa kan være i brand,« ser han et behov for at tale nogle nuancer ind i debatten:

»Tager vi Frankrig først, er det rigtigt, at det brander mere. Men i Spanien er der derimod ikke meget, der er anderledes. Det er blandt andet også fordi, vi er blevet bedre til at slukke brandene.«

Ifølge Jens Olaf Pepke Pedersen kan klimaforandringerne gøre det nemmere for en brand at brede sig og tage fat, hvilket miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) også har påpeget i et opslag på Facebook. 

Men »det er en meget lille del af historien,« lyder det:

»Hvis man fra politisk hold ønsker at dæmme op, så skal det ikke være ved, at Danmark går forrest på CO2-reduktion. Det ville være den mindst effektive måde. Det vil tage årtier. For det er først og fremmest mennesker, der står bag antændelsen af brandene, enten ved uheld eller med vilje.«

Pepke påpeger, at 162 personer i Frankrig allerede er blevet arresteret for den slags. Han fortsætter:

»Derfor er det et slag i luften. Fordi det i virkeligheden er en myte, at kun klimaforandringerne skaber skovbrande. Der skal langt flere ingredienser til. Hvis man i stedet vil gøre en forskel, så skal det være ved landskabspleje for eksempel.«

Her står Jens Olaf Pepke Pedersen ikke alene.

I Kristeligt Dagblad forklarer Jørgen Bo Larsen, professor emeritus  ved Københavns Universitet, at de seneste 80 års ændring af kulturlandskaber ved Middelhavet er en medvirkende årsag til ødelæggelserne i Sydeuropa.

Det står i kontrast til miljøministerens budskab om, at »sommerens skovbrande tydeligt viser, at klimakampen er vigtigere end nogensinde.«

»Hvis der skal gøres noget effektivt i eksempelvis områderne i Sydeuropa er det næsten bedre med en flok geder, der skal passes, end det er at bekæmpe brandene med CO2-reduktion. I Spanien er der sket det, at folk er flyttet fra landet, og derfor er det spanske skovareal er vokset med næsten 70 procent siden 60'erne,« siger Pepke.