Regeringen afsætter 50 milliarder kroner til en lynoprustning. Det er godt. Men det er slet, slet ikke nok.
De mange milliarder løser ikke engang det største problem, Forsvaret har. Det fortæller forsvarsekspert Peter Ernstved Rasmussen.
»Der er et helt andet og langt større og overskyggende problem, man slet ikke har håndteret endnu,« siger Ernstved, der også er redaktør på forsvarsmediet OLFI.
»Nemlig mandskab. For det største problem er mangel på soldater. De unge bliver skiftet ud hele tiden, fordi de ikke kan blive i et så nedslidt og ramponeret forsvar,« advarer han.

Ifølge Peter Ernstved Rasmussen er der ellers en oplagt løsning, der ligger lige for, men som ingen tiltag fra regeringens side adresserer endnu.
»Vi kommer ikke udenom, at lønnen skal hæves, men det er der ikke nogen, der vil snakke om. Lønnen er så lav, at det er pinligt sammenlignet med andre lønmodtagergrupper i staten,« mener han.
En ufaglært konstabels grundløn ligger i dag på omkring 25.000 kroner.
»Folk giver op, fordi de ikke kan få det til at hænge sammen. Problemet er også, at soldater ikke må strejke, og derfor kan de ikke gøre oprør, ligesom sygeplejersker,« siger han og fortsætter:
»De klapper bare hælene sammen og går på arbejde, indtil de ikke kan være i det mere, fordi udsigterne er håbløse, og så begynder vi forfra med nye unge, der giver op efter 2-3 år. Det er en ond, ond spiral.«
Men bør det, som soldat, ikke være lysten i stedet for lønnen, der driver værket?
»Det er også lysten, der driver værket. Men når nogen ikke engang kan få et lån i banken til at købe en bolig, fordi ens løn er så lav, så hænger det ikke sammen. Det kan vi ikke være bekendt. Det er almindelig anstændighed fra statens side, det her handler om,« siger han.
I forbindelse med onsdagens pressemøde med regeringenstoppen blev forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) netop spurgt ind til soldaternes arbejdsforhold og løn.

»Det er helt rigtigt, at det er fuldstændig afgørende, at man har det personel, der skal til for at lave oprustning. Det er ikke nok kun med militær isenkram. Derfor har vi også tidligere taget en lang række initiativer for at styrke fastholdelse og rekruttering,« sagde Troels Lund.
»Jeg forventer også, at vi indenfor meget kort tid, 2 uger, får lavet en ny model for det, der hedder civil uddannelse, det var noget vi afskaffede for 12 år siden, men som vi nu har genintroduceret i en bedre udgave. det gør, at det bliver mere attraktivt at blive i forsvaret.«
